Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Electree+ – ładowarka solarna
Kategoria: Energia   Poniedziałek, 10 grudzień 2012 11:19 Napisał

Electree+ – ładowarka solarna

Ładowanie akumulatorów

Telefon stał się urządzeniem, które towarzyszy nam przez cały dzień, praktycznie w każdej sytuacji. Sięgamy po niego by załatwić interesy, umówić się na imprezę, odpisać na maila albo  sprawdzić rozkład jazdy. Czasem zamienia się w prawdziwą elektroniczną smycz – w idealnym świecie moglibyśmy sobie pozwolić na to, by z niego nie korzystać. Niestety, nie żyjemy w idealnym świecie. Dlatego przybywa elektrośmieci a każdego dnia spala się tony węgla tylko po to, by naładować nasze gadżety.

Na szczęście są wynalazcy tworzący urządzenia (takie jak parasol Booster Brolly), dzięki którym można naładować gadżety przy pomocy energii słonecznej.  Jednym z nich jest Vivien Muller, który od czterech lat pracuje nad połączeniem technologii, designu i energii słonecznej.

Bonsai + ładowarka = electree+

Electree+ – ładowarka solarna

Efektem jego pracy jest electree+, urządzenie inspirowane drzewkami bonsai, dzięki któremu można naładować praktycznie każde urządzenie mobilne. Electree+ swoim wyglądem przypominać ma miniaturowe drzewko, które jednak zamiast liści, posiada 27 małych paneli słonecznych. Urządzenie jest w pełni modułowe a właściciel może je złożyć w taki sposób, by „liście” wyłapywały jak najwięcej promieni słonecznych w miejscu, w którym stanąć ma donica z electree+. Urządzenie ma 41 centymetrów wysokości a każdy z jego „liści” jest kwadratem o boku 9 centymetrów.

Samo „drzewko” może ładować jednocześnie dwa urządzenia mobilne dzięki kablom USB, lub bezprzewodowo, wykorzystując technologię Qi lub NFC. Konstruktorzy twierdzą, że pełne naładowanie wewnętrznych akumulatorów o pojemności 14 tysięcy mAh trwa 36 godzin, ale już po czterech godzinach na słońcu urządzenie może zacząć ładować typowego smartphone’a. Cała energia przechowywana w akumulatorze electree+ wystarczy do dwukrotnego naładowania iPada 2, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę pojemność akumulatorów tego tabletu.

Prototypy „drzewka” pojawiły się już cztery lata temu, Vivien Muller nawet sprzedawał już nawet pierwsze partie swojego wynalazku. Niestety były one bardzo drogie a problemy z dostawcami ogniw fotowoltaicznych nie pozwoliły rozpocząć produkcji seryjnej.

Nadzieja na to pojawiła się dopiero teraz, wraz z rozpoczęciem zbiórki funduszy za pomocą Kickstartera. Jeśli do Sylwestra zbierze się odpowiednio duża liczba osób, które złożą się na 200 tysięcy dolarów potrzebnych do uruchomienia seryjnej produkcji, są szanse na to, że pierwsze seryjne electree+ ujrzą światło dzienne już w połowie przyszłego roku.Źródło artykułu: Ulica Ekologiczna » nowe ekologiczne technologie


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 21 grudzień 2012 12:29
alexjones.pl Technologia i nauka Energia Electree+ – ładowarka solarna