Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Fizyka Uczeni odkryli, że nanocząsteczki mogą naruszać drugą zasadę termodynamiki
Kategoria: Fizyka   Poniedziałek, 14 kwiecień 2014 19:39 Autor: admin

Uczeni odkryli, że nanocząsteczki mogą naruszać drugą zasadę termodynamiki

Uczeni odkryli, że nanocząsteczki mogą naruszać drugą zasadę termodynamiki foto: Wikimedia Commons/CC
Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że nanocząsteczki w stanie braku równowagi termicznej nie zawsze zachowują się tak, jak robią to większe cząstki. Co więcej, przeprowadzony eksperyment potwierdził ich teorię.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego, z Instytutu Nauk Fotonicznych w Barcelonie oraz z Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu uwięzili szklaną kulkę o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów w pułapce laserowej. Cząsteczka ta była utrzymywana w przestrzeni, przez co możliwe było dokonanie precyzyjnych pomiarów w trzech wymiarach.

 

Kulka ta została schłodzona, tak aby jej temperatura była niższa od otaczającego jej gazu, tworząc stan nierównowagi termicznej. Następnie badacze zaobserwowali zachowanie całkiem odwrotne do tego, jakiego się spodziewano.

 

Nanocząsteczka czasem uwalniała ciepło do swojego otoczenia, które przecież było jeszcze cieplejsze od niej samej. Eksperyment tym samym pokazał, że kulka rzeczywiście naruszyła drugą zasadę termodynamiki. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania aby lepiej zrozumieć to zjawisko.

 

Źródło: tylkonauka.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 14 kwiecień 2014 19:58
alexjones.pl Technologia i nauka Fizyka Uczeni odkryli, że nanocząsteczki mogą naruszać drugą zasadę termodynamiki