Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Fizyka Tablicę Miendielejewa uzupełniły cztery nowe elementy
Kategoria: Fizyka   Wtorek, 05 styczeń 2016 20:58 Autor: admin

Tablicę Miendielejewa uzupełniły cztery nowe elementy

Tablicę Miendielejewa uzupełniły cztery nowe elementy foto: ITAR-TASS/Yuri Mashkov

Zaszczyt odkrycia 115., 117. i 118. elementów przypisano ekipie rosyjskich i amerykańskich naukowców ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnie, Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee.

Za odkrywców 113. elementu uznano naukowców z japońskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych (RIKEN). W związku z tym element otrzymał nazwę japonium. Prawo nadania nazwy pozostałym elementom należy do ich odkrywców, na co mają pięć miesięcy, po czym oficjalnie zatwierdzi je rada IUPAC.

Wszystkie cztery nowe elementy zostały wytworzone sztucznie. W przyrodzie zazwyczaj obserwowane są elementy chemiczne o liczbie atomowej (ilością protonów w jądrze) do 92 (uran). Elementy z ilością protonów od 93 do 100 można uzyskiwać w reaktorach, powyżej 100 — w akceleratorach cząstek.  

Po raz ostatni układ okresowy pierwiastków został uzupełniony w 2011 roku, gdy został dodany 114. i 116. element, które otrzymały nazwy flerow i liwermor. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 06 styczeń 2016 12:36
alexjones.pl Technologia i nauka Fizyka Tablicę Miendielejewa uzupełniły cztery nowe elementy