Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Czym jest cloud computing?
Kategoria: Informatyka   Piątek, 02 grudzień 2016 18:43 Napisał

Czym jest cloud computing?

Cloud computing, tłumaczone z języka angielskiego, oznacza przetwarzanie w chmurze lub chmury obliczeniowe. Jest to model pozwalający na zarządzanie danymi na zewnętrznych serwerach usługodawcy.

Zakup usługi serwer cloud nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie energii, ale także ułatwia zarządzanie danymi. Dla jej operatora to także pewna forma przystosowania się do konsumentów. Ciągłe podążanie za ich oczekiwaniami i wymaganiami.

Po co powstały serwery w chmurze?

Cloud computing powstał po to, by jak najbardziej ograniczyć wydatki, a zarazem zwiększyć wydajność. Warto w tym momencie posłużyć się przykładem i wcielić się w właściciela prężnie rozwijającej się firmy. Początkowo wszystkie dane przechowuje on w swojej prywatnej serwerowni. Z czasem przestaje to wystarczać i zaczyna wydawać tysiące złotych na nowy sprzęt, zabezpieczenia itp. Do tego musi jeszcze doliczyć koszt utrzymania serwerowni i zatrudnienia administratora. Chmury obliczeniowe upraszczają ten proces. Kupując usługę serwera cloud, można zapomnieć o obsłudze sprzętu oraz ich kosztów utrzymania. Dodatkowo w przypadku przetwarzania w chmurze możemy wykupić tyle powierzchni serwerowej, ile nam w danym momencie potrzeba – nie marnujemy tu miejsca, które mogłoby być sprzedane innemu klientowi.

Rodzaje cloud computingu

IaaS (ang. Infrastructure as a Service) to usługa polegająca na dostarczeniu przez dostawcę infrastruktury sprzętowej. Klienci zobowiązani są jedynie do dostarczenia systemu serwera wraz z jego oprogramowaniem (najczęściej rozwiązywane jest to poprzez przekazanie wirtualnej maszyny dostawcy). Usługa ta pozwala dostawcy na przenoszenie naszej maszyny na mniej obciążone serwery w przypadku zwiększenia się ruchu np. na naszej stronie internetowej. W modelu IaaS płaci się jedynie za wykorzystywane w danym momencie zasoby serwerowe.

PaaS (ang. Platform as a Service) to usługa bardzo podobna do IaaS. W tym przypadku jednak mamy już przygotowane całe środowisko pracy. Nie musimy dostarczać dostawcy ani oprogramowania, ani systemu dla serwera. Dzięki temu można całkowicie zapomnieć o zarządzaniu infrastrukturą. Opłaty naliczane są za zużytą moc obliczeniową, zajętą przestrzeń dyskową oraz transfer.

SaaS (ang. Software as a Service) to usługa pozwalająca przechowywać i udostępniać aplikacje użytkownikom przez Internet. Nie potrzeba więc instalacji programu na komputerze klienta. Model SaaS przenosi obowiązki związane m.in. z zarządzaniem i pomocą techniczną na dostawcę. Przykładami takich aplikacji są Gmail, Zoho czy Dropbox.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 03 grudzień 2016 06:47