Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Ważne zmiany w indeksowaniu stron przez Google
Kategoria: Informatyka   Czwartek, 22 grudzień 2016 16:39 Napisał

Ważne zmiany w indeksowaniu stron przez Google

Od dłuższego czasu Google prowadzi badania, analizy i czyni drobne modyfikacje, mające na celu szersze wykorzystanie mobilnych wersji witryn. Jeśli spojrzeć na statystyki, strony przystosowane specjalnie dla smartfonów czy tabletów odwiedzane są coraz częściej w porównaniu do stron tradycyjnych (desktopowych). Te mimo wszystko nadal dostarczają treści do indeksowania witryn w Google. Jeżeli więc dana strona posiada uboższą wersję mobilną, z gorszą treścią, użytkownik surfujący przy pomocy telefonu może i tak ujrzeć ją wyżej w wyszukiwarce, ze względu na bogactwo jej wersji desktopowej.

Tego typu zjawisko może wpłynąć negatywnie na komfort użytkowania i satysfakcję z korzystania z Google. Pozycjonowanie również nie staje się dzięki temu łatwiejsze. Pracownicy kalifornijskiego potentata doskonale zdają sobie z tego sprawę i podejmują działania zapobiegawcze.

Pierwszeństwo mobilnej wersji?

Według komunikatu Google, indeks wyszukiwania ma się zmienić. Algorytm wyszukiwarki będzie w przyszłości uwzględniał w pierwszej kolejności zawartość wersji mobilnej strony, aby określić jej pozycję w wynikach wyszukiwania czy zrozumieć jej budowę. Póki co eksperymenty prowadzone są w niewielkiej skali i z dużą dozą ostrożności. Jeżeli jednak zmiany będą niosły za sobą oczekiwane korzyści, wprowadzi się je w większym stopniu. Z pewnością będzie to miało również wpływ na pozycjonowanie. Google zapewnia, że indeks pozostanie jeden dla obu wersji stron, dementując pogłoski o utworzeniu osobnego indeksu dla stron mobilnych.

Druga strona zjawiska Google Mobile-First

Opisywane zmiany będą wpływać na pozycjonowanie. SEO jako branża w całości skoncentruje się w większym stopniu na optymalizacji stron mobilnych. Jeżeli ich treści wpływać mają zarówno na wyniki wyszukiwania na smartfonach, jak i na tradycyjnych komputerach, każdy kto zaniedbał wersję mobilną może czuć się zmobilizowany do podjęcia szybkich kroków w kierunku naprawy błędu.

Dziś można jeszcze spotkać witryny, które wymagają od użytkownika nieustannego przewijania i przybliżania oraz tworzą inne trudności związane z ich obsługą na ekranie telefonu. Za jakiś czas będzie to rzadko spotykana sytuacja. Inną konsekwencją jest coraz dalsze odejście w cień technologii Flash, nieobsługiwanej przez wiele urządzeń, której obecność utrudnia pozycjonowanie w Google. Te różnorodne zmiany każą znacząco modyfikować działania, jeżeli celem działań ma być skuteczne pozycjonowanie.

Google stara się podawać na bieżąco informacje na temat tego, jak dbać o swoje strony, by wzmocnić pozycję czy uniknąć kar. Od pierwszych dni stycznia 2017 w tarapaty wpadną witryny mobilne z natarczywymi reklamami zasłaniającymi resztę treści, uniemożliwiającymi wygodne zwiedzanie strony. Jak widać firma z Doliny Krzemowej, troszczy się o komfort użytkowników i jednocześnie chce umożliwiać skuteczne pozycjonowanie.

Wrocław może również dołożyć swoją cegiełkę do dalszego rozwoju, ze względu na znajdujące się tam centrum innowacji Google. Firma przygotowała również dwie aplikacje do zbadania stopnia dopasowania danego serwisu do urządzeń mobilnych. Jedna bada kryteria poprawności, druga skupia się na czasie ładowania. Wiele stron ładuje się wolniej na telefonie, niż na komputerze, co z natury rzeczy wydaje się być zrozumiałe. Gorzej, gdy czas ładowania obu wersji dzieli przepaść, a długie sekundy wahania skutkują opuszczeniem strony przez użytkownika. Lekarstwem na to będzie bezpieczne pozycjonowanie, między innymi poprzez dopasowanie objętości kodu strony w stosunku do ilości tekstu.

- artykuł zewnętrznyPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 22 grudzień 2016 17:44
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Ważne zmiany w indeksowaniu stron przez Google