Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Chiny uruchomią odporną na ataki hakerskie komunikację kwantową
Kategoria: Informatyka   Środa, 26 lipiec 2017 08:01 Autor: Kaszuszka

Chiny uruchomią odporną na ataki hakerskie komunikację kwantową

Ponieważ ataki hakerskie są coraz bardziej zaawansowane, Chiny zamierzają uruchomić nową, odporną na nie sieć komunikacji przez Internet. Technologia ma opierać się na kryptografii kwantowej, odchodząc od tradycyjnych metod szyfrowania. Projekt został ogłoszony w mieście Jinan, gdzie około 200 użytkowników z sektora wojskowego, rządowego, finansowego oraz elektrycznego będzie mogło wysyłać wiadomości z gwarancją zachowania całkowitej prywatności.

Porozumienie w zakresie komunikacji kwantowej w Chinach oznacza, że kraj ten zrobił ogromne postępy w opracowywaniu programów, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie. Oprogramowaniem z pewnością zainteresują się także inne kraje.

Tradycyjne szyfrowanie wiadomości polega na kryptografii klucza publicznego potrzebnego do przeczytania wiadomości w bardzo trudnym, matematycznym kodzie. Oznacza to, że aby rozszyfrować taką wiadomość potrzebna jest pomoc komputera o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Ciągłe ulepszanie mocy komputerów oznacza, że owe kody muszą być stale wydłużane. Szyfrowanie ma więc dość krótki okres ważności i staje się coraz łatwiejszym do obejścia zabezpieczeniem. Istnieją także obawy, że rozwój komputerów kwantowych spowoduje, że wiele nowoczesnych programów szyfrujących dane będzie jeszcze bardziej podatne na zagrożenia.

Zasadniczą zaletą komunikacji kwantowej jest to, że podczas próby przechwycenia wiadomości przekaz zostaje zmieniony lub zniszczony. Oznacza to, że każda próba włamania zostanie natychmiast zauważona zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 26 lipiec 2017 11:27
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Chiny uruchomią odporną na ataki hakerskie komunikację kwantową