Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Facebook wyłączył sztuczną inteligencję, która stworzyła własny język komunikacji
Kategoria: Informatyka   Wtorek, 01 sierpień 2017 05:55 Autor: Kaszuszka

Facebook wyłączył sztuczną inteligencję, która stworzyła własny język komunikacji

Sztuczna inteligencja często postrzegana jest jako zagrożenie dla ludzkości. Inteligentne algorytmy mogą okazać się bardzo przydatnym narzędziem, lecz zdaniem krytyków przyjdzie kiedyś taki czas, że wymkną się spod naszej kontroli. Media w tym właśnie kontekście zaczęły donosić o sytuacji, w której sztuczna inteligencja opracowana przez korporację Facebook stworzyła własny język.

Specjaliści Facebooka zauważyli, że boty zaczęły komunikować się między sobą w nietypowy sposób. Korzystały z języka angielskiego, lecz samodzielnie go zmodyfikowały, aby zwiększyć efektywność komunikacji. Formułowane zdania wydawały się kompletnie bezsensowe dla człowieka, lecz były zrozumiałe dla botów. Pierwsze z nich brzmiały: "I can i i everything else" i "balls have zero to me to me to me…", a każde kolejne były wariacją poprzednich z wielokrotnym wykorzystaniem słów "i" oraz "to me". Facebook zadecydował o wyłączeniu sztucznej inteligencji.

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg skomentował niedawno alarmistyczne wizje Elona Muska dotyczące SI twierdząc, że zwyczajnie przesada. Właściciel Tesli odpowiedział, że Zuckerberg ma "ograniczone pojęcie" w tej sprawie. Choć oboje przyczyniają się do rozwoju sztucznej inteligencji Zuckerberg uważa siebie za optymistę, zaś Musk uważa, że należy być ostrożnym.

Warto dodać, że ostatnie tajemnicze zachowanie sztucznej inteligencji nie jest wyjątkiem. Specjaliści wielokrotnie odnotowali przypadki, w których inteligentne boty zaczęły modyfikować stosowany przez nich język, aby poprawić komunikację - zupełnie niezależnie od człowieka.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 01 sierpień 2017 10:12
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Facebook wyłączył sztuczną inteligencję, która stworzyła własny język komunikacji