Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Chiny – Znoszą ograniczenia w dostępie do internetu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju
Kategoria: Informatyka   Wtorek, 24 wrzesień 2013 21:01 Autor: admin

Chiny – Znoszą ograniczenia w dostępie do internetu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju

Chiny – Znoszą ograniczenia w dostępie do internetu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju foto: Wikimedia Commons

Władze Chin podjęły przełomową decyzję o zniesieniu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju ograniczeń w dostępie do internetu, w tym do portali Facebook i Twitter oraz witryny „New York Timesa” – poinformowała hongkońska prasa.

Hongkoński dziennik „South China Morning Post” powołuje się na anonimowe źródło w chińskim rządzie. Ponadto zagraniczne firmy telekomunikacyjne będą według niego mogły się ubiegać o licencje na świadczenie usług dostępu do internetu w obrębie strefy.

Trzy największe chińskie firmy telekomunikacyjne China Mobile, China Unicom i China Telecom, będące bez wyjątku przedsiębiorstwami państwowymi, zostały już poinformowane o konieczności rywalizacji z firmami zagranicznymi w szanghajskiej strefie – powiedział informator „SCMP”. Jak dodał, żadna z nich nie wniosła zastrzeżeń, ponieważ wiedziały, że decyzja zyskała już aprobatę najwyższych przywódców kraju, w tym premiera Li Keqianga, który według analityków zamierza uczynić ze strefy pole doświadczalne dla istotnych reform chińskiego sektora finansowego.

 

„Jak w domu”

Według informatora „SCMP” plan zniesienia ograniczeń w dostępie do internetu wewnątrz strefy ma zachęcić zagraniczne firmy do inwestycji, sprawiając, że cudzoziemcy „poczują się jak w domu”.

Chińskie władze od lat agresywnie cenzurują treści w internecie, blokują dostęp do amerykańskich serwisów społecznościowych Facebook i Twitter, a na ich lokalnych odpowiednikach w rodzaju Weibo kasują nieprzychylne rządowi wpisy. Niedostępna w kontynentalnych Chinach jest również część witryn światowych mediów, w tym „New York Timesa”, który zablokowano w ubiegłym roku po opublikowaniu przez dziennik serii artykułów na temat rzekomej fortuny posiadanej przez rodzinę ówczesnego premiera Wena Jiabao.

Plan utworzenia strefy wolnego handlu na obszarze niecałych 29 kilometrów kwadratowych w szanghajskiej dzielnicy Pudong został zatwierdzony przez rząd w Pekinie pod koniec sierpnia. Strefa ma być formalnie uruchomiona w niedzielę 29 września – podały wcześniej oficjalne media.

 

Szczegóły nieznane

Mimo że do otwarcia zostało już tylko kilka dni, wciąż „nie jest dla nikogo jasne”, jakie dokładnie będą reguły jej funkcjonowania – powiedział PAP ekspert w dziedzinie handlu i inwestycji międzynarodowych z Uniwersytetu Hongkongu Larry Qiu.

Według niego nazywanie planowanego w Szanghaju przedsięwzięcia strefą wolnego handlu jest mylące. – Zwykle, kiedy mówimy o strefie wolnego handlu, mamy na myśli sytuację, w której produkty wpływające i wypływające z kraju w tym konkretnym miejscu nie podlegają cłu. Jednak to, co zamierzają zrobić w Szanghaju, będzie czymś więcej. Będzie to specjalna strefa ekonomiczna do (przetestowania) reform finansów i bankowości – ocenił.

Oprócz wolnego przepływu dóbr, szanghajska strefa ma się charakteryzować mniejszą kontrolą rządu nad wpływem i odpływem kapitału, co ułatwi również – choć nie wiadomo dokładnie w jakim zakresie – wymianę juanów na inne waluty. W jej obrębie liberalizacji mają też ulec stopy oprocentowania kredytów, które określać będzie w dużym stopniu rynek, a nie tylko arbitralnie bank centralny.

- Chiny rozpoczęły reformy i otwieranie się na świat 30 lat temu. Od tego czasu reformy trwają prawie w każdym aspekcie, za wyjątkiem sektora bankowości i finansów. Następnym krokiem jest zreformowanie tego sektora, ale jest to bardzo ryzykowne. Dlatego rząd chciałby przeprowadzić eksperyment na ograniczonym obszarze i zobaczyć, co się stanie, kiedy zliberalizuje rynek – wyjaśnił ekonomista. Według niego, jeśli doświadczenie się powiedzie, zainaugurowane w Szanghaju reformy mogą za kilka lat zostać rozciągnięte na cały kraj.

Zanim to nastąpi – ocenił Qiu – szanghajska strefa nie będzie miała dużego wpływu na gospodarkę Chin i świata z powodu ograniczenia terytorialnego. Ma ona jednak olbrzymi wpływ na przyszłość reform w sektorze bankowym i finansowym w kraju.

Pokazuje ona ponadto całemu światu „zaangażowanie Chin, by podążać w tym kierunku, by reformować sektor bankowy i finansowy” – powiedział PAP ekonomista z Uniwersytetu Hongkongu.

Źródło: PAP, tvn24

Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 24 wrzesień 2013 21:13
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Chiny – Znoszą ograniczenia w dostępie do internetu wewnątrz planowanej strefy wolnego handlu w Szanghaju
Unable to open file!