Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Naukowcy nie rozumieją w jaki sposób sztuczna inteligencja podejmuje decyzje
Kategoria: Informatyka   Piątek, 15 grudzień 2017 08:30 Autor: Andreas

Naukowcy nie rozumieją w jaki sposób sztuczna inteligencja podejmuje decyzje

artificial-intelligence artificial-intelligence Many Wonderful Artists/Flickr/Public Domain

Zabrzmi to dosyć absurdalnie, ale sztuczna inteligencja rozwinęła się już do tego stopnia, że naukowcy zaczynają się zastanawiać nad najbardziej podstawowymi a zarazem skomplikowanymi kwestiami. Kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych odbyła się coroczna konferencja poświęcona sztucznej inteligencji. Setki specjalistów w tej dziedzinie zastanawiało się dlaczego i w jaki sposób SI w ogóle podejmuje konkretne decyzje.

W dużym skrócie, sztuczna inteligencja powstaje na wzór ludzkiego mózgu. Na dzień dzisiejszy pozostaje dość ograniczona. Przykładowo badania przeprowadzone w 2017 roku przez chińskich naukowców wykazały, że program komputerowy AlphaGo jest dwa razy bardziej inteligentny od osobistego asystenta Siri firmy Apple. Jednak AlphaGo nie potrafi dorównać 6-latkowi pod względem inteligencji.

To się oczywiście zmieni i jest to tylko kwestia czasu. Jednak naukowcy zastanawiają się również co powoduje, że sztuczna inteligencja podejmuje decyzje i wybiera taką, a nie inną. Na corocznej konferencji Neural Information Processing Systems, która odbyła się 7 grudnia w Long Beach w Kalifornii specjaliści uznali, że jest to najwyższy czas, aby zrozumieć inteligentne systemy komputerowe i stojące za nimi procesy decyzyjne.

Przede wszystkim chodzi o to, że jeśli lepiej zrozumiemy SI to będzie można stworzyć jeszcze lepsze algorytmy i staną się one dla nas bardziej przewidywalne. W chwili obecnej naukowcy przyznają, że sztuczna inteligencja jest dla nich niczym obca forma życia, która posiada nieco inteligencji i potrafi dokonywać różnych wyborów.

Zbadanie sztucznej inteligencji może przypominać próbę zrozumienia ludzkiej psychiki i mózgu, który pozostaje dla nas jedną wielką tajemnicą, lub badania zachowań zwierząt. W ten sposób naukowcy przyznają, że nie rozumieją decyzji podejmowanych przez systemy komputerowe, które zostały przecież stworzone przez człowieka. Czy można uznać, że sztuczna inteligencja, choć mocno ograniczona względem ludzi, jest świadoma tego co robi?

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 15 grudzień 2017 10:12
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Naukowcy nie rozumieją w jaki sposób sztuczna inteligencja podejmuje decyzje