Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Uczeń udawał byłego szefa CIA i otrzymał tajne dane
Kategoria: Informatyka   Wtorek, 23 styczeń 2018 08:07 Autor: Andreas

Uczeń udawał byłego szefa CIA i otrzymał tajne dane

Uczeń udawał byłego szefa CIA i otrzymał tajne dane World's Direction/Flickr/Public Domain

Brytyjski nastolatek Kane Gamble otrzymał dostęp do tajnych informacji o operacjach wywiadowczych Stanów Zjednoczonych w Afganistanie i Iranie, udając byłego szefa CIA, pisze gazeta „The Telegraph”, powołując się na przesłuchania sądowe. Wcześniej media poinformowały, że uczeń przyznał się do próby włamania do komputerów byłego szefa CIA Johna Brennana i innych wysokiej rangi amerykańskich urzędników. Celem Gamble’a byli zastępca pomocnika byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Avril Haines i doradca ds. nauki i technologii John Holdren.

18-letni Kane Gamble przyznał się do winy w dziesięciu punktach oskarżenia, w tym również do „próby otrzymać nieprawomocny dostęp” do danych i „nieprawomocnego wniesienia zmian w materiały komputerowe”.

Według nowych danych, Gamble, który w tamtym czasie miał 15 lat, otrzymał dostęp do komputera Brennana za pomocą metod „socjalnej inżynierii”. Jak informuje gazeta, nastolatek drwił ze swoich ofiar wystawiając do internetu ich prywatne dane, zarzucając ich wiadomościami, dzwonił do nich, ładował treści pornograficzne do ich komputerów i zdalnie kierował ich tabletami i telewizorami.

Początkowo Gamble otrzymał dostęp do konta internetowego Brennana na stronie operatora komunikacyjnego Verizon, udając pracownika firmy, zauważa gazeta. Potem udawał samego Brennana. Z początku nie udało mu się dostać dostęp do komputera byłego szefa CIA, ponieważ nie mógł odpowiedzieć na pytanie kontrolne o imię jego pierwszego domowego zwierzęcia, ale potem Gamble przekonał operatora, aby zmienił PIN i pytanie kontrolne.

W taki sam sposób Gamble otrzymał dostęp do innych kont Brennana, a wraz z nimi do wszystkich jego maili i kontaktów.

Poza tym, młody Brytyjczyk przekonał serwis techniczny CIA, że jest zajmującym wówczas stanowisko wicedyrektora FBI Markiem Guliano i otrzymał dostęp do baz danych wywiadu.

„Dostał dostęp do niektórych nadzwyczaj ważnych tajnych danych, dotyczących m.in. żołnierzy i operacji wywiadowczych w Afganistanie i Iranie” – cytuje gazeta słowa królewskiego adwokata Johna Lloyda-Jonesa.

Według danych gazety, w lutym 2016 roku Gamble otrzymał dostęp do sieci Ministerstwa Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, danych 20 tysięcy pracowników FBI i wielu spraw, włącznie ze sprawą dotyczącą wybuchu na platformie naftowej Deepwater Horizon w kwietniu 2010 roku. Jak pisze gazeta, FBI i CIA były na tyle zaniepokojone tym, co nastolatek mógł zobaczyć, że zwróciły się do policji Wielkiej Brytanii o niezwłoczne jego aresztowanie.

Na razie nie podano daty ogłoszenia wyroku dla młodocianego hakera.

Źródło: pl.SputnikNews.com

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 23 styczeń 2018 02:33
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Uczeń udawał byłego szefa CIA i otrzymał tajne dane