Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka mks_vir powrócił ! – nowa wersja legendarnego polskiego antywirusa!
Kategoria: Informatyka   Wtorek, 29 maj 2018 12:02 Napisał

mks_vir powrócił ! – nowa wersja legendarnego polskiego antywirusa!

mks_vir powrócił ! – nowa wersja legendarnego polskiego antywirusa! mks_vir

Najstarszy polski i jeden z najstarszych na świecie.

Program antywirusowy mks_vir to bez jedna z niekwestionowanych ikon polskiej informatyki. Stworzony pod koniec lat 80 ubiegłego wieku przez Pana Marka Sella program, rozwijany później przez firmę MKS, przez lata przecierał szlaki w trudnej i niezwykle wymagającej sztuce cyberbezpieczeństwa. Mimo burzliwej historii i w konsekwencji kilkuletniej nieobecności na rynku marka mks_vir jest znana praktycznie każdemu, kto choć trochę interesuje się bezpieczeństwem komputerowym. Do dziś wspominamy charakterystyczne dyskietki, zawarte w programie demonstracje wirusów, czy niesztampowe reklamy aplikacji. Właśnie nadszedł czas, by mks_vir ponownie wrócił do gry.

Producentem nowej wersji programu mks_vir jest firma Arcabit, od lat specjalizująca się w tworzeniu aplikacji ochronnych. Wieloletnie doświadczenie programistów firmy Arcabit gwarantuje, że nowy mks_vir to program na najwyższym światowym poziomie. Sercem aplikacji są dwa niezależne silniki antywirusowe (z których jeden jest w całości od 2009 roku rozwijany przez polskie laboratorium), potrafiące wykrywać i neutralizować wszystkie rodzaje zagrożeń. Stale rozwijane algorytmy heurystyczne i wykorzystanie zasobów chmury producenta to potężna broń przeciwko nowym zagrożeniom, których niemal niezliczone ilości każdego dnia penetrują Sieć w poszukiwaniu kolejnych cyberofiar.

Pełna ochrona

Arsenał modułów i narzędzi ochronnych nowego mks_vir’a stanowi barierę dla wszystkich potencjalnych wektorów ataków. Pakiet mks_vir Internet Security to:

  • monitor plików – kontroluje wszystkie operacje w systemie plików i nie dopuszcza do instalacji i uruchomienia szkodliwego oprogramowania.
  • ochrona danych przed zaszyfrowaniem – Safe Storage – nowatorska technologia zastosowana w pakietach mks_vir pozwala na ochronę ważnych danych (różnego rodzaju dokumentów, plików graficznych, baz, arkuszy itp.) przed ich niepożądaną modyfikacją, zaszyfrowaniem, zniszczeniem lub skasowaniem przez szkodliwe oprogramowanie (Ransomware) jak również przez przypadkowe działanie użytkownika.
  • szyfrowane dyski – moduł pozwala na tworzenie szyfrowanych, chronionych hasłem wolumenów, dzięki którym ważne dane są zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Moduł ten jest szczególnie istotny np. w kontekście RODO.
  • skaner poczty – skanuje wszystkie otrzymywane (oraz wysyłane) wiadomości pod kątem zagrożeń. Mechanizm wykrywania niebezpiecznych makr, skryptów i plików wykonywalnych potrafi zablokować praktycznie 100% ataków przeprowadzanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  • filtr antyspamowy – pozwala na oznaczenie i odfiltrowanie niechcianych wiadomości.
  • zapora sieciowa – filtruje cały ruch sieciowy i nie pozwala na nawiązywanie połączeń, które mogą stanowić zagrożenie dla systemu.
  • ochrona przeglądarki – stale analizuje treści, skrypty i aplikacje pobierane przez przeglądarki, nie dopuszczając do systemu szkodliwego oprogramowania.
  • kontrola rodzicielska i kontrola dostępu – dbają o to, żeby użytkownik komputera, zarówno ten młodszy (np. w szkole) jak i być może ten nieco starszy (w firmie lub urzędzie) nie miał dostępu do nieodpowiednich treści.
  • bezpieczna bankowość elektroniczna – przeglądarka SafeBrowser pozwala na bezpieczne wykonywanie operacji we wszystkich serwisach wymagających podawania wrażliwych danych (banki, sklepy internetowe itp.).
  • kopie zapasowe – zaimplementowany w pakiecie mks_vir moduł pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych wskazanych przez użytkownika plików i folderów zgodnie ze zdefiniowanych harmonogramem. Oferuje predefiniowane zestawy typów plików (dokumenty, pliki graficzne, pliki audio itp.). Oferuje możliwość tworzenia kopii pełnych lub przyrostowych.

Oprócz powyższych, głównych mechanizmów pakiet oferuje szereg dodatkowych narzędzi pozwalających na zarządzanie bezpieczeństwem komputera: menadżer procesów, audyt systemu, aplikacja do usuwania z systemu zbędnych plików, moduł kwarantanny, dysk ratunkowy pozwalający na awaryjne uruchomienie systemu.

Zarządzanie instalacjami mks_vir w sieci

mks_vir Endpoint Security to pakiet mks_vir Internet Security uzupełniony o moduł mks_vir Administrator pozwalający na zarządzanie bezpieczeństwem całej sieci. mks_vir Administrator nie wymaga żadnych dodatkowych modułów (jak np. silniki baz danych) – po trwającej 30 sekund instalacji serwer administracyjny jest od razu gotowy do pracy.

Konsola administracyjna pozwala na autoryzowany dostęp do serwera zarządzającego z dowolnej stacji. Narzędzie umożliwia stworzenie dowolnie złożonej struktury zarządzanej sieci opartej na grupach. Każda grupa i każda stacja może być dowolnie konfigurowana. Dla każdego węzła sieci są zbierane i analizowane statystyki incydentów.

Administrator zarządzający siecią ma dostęp do obszernych informacji statystycznych i technicznych – zainstalowane aplikacje, rodzaje systemów operacyjnych, typy sprzętu, rozmiary dysków i pamięci. Ma również możliwość zdalnego wykonywania zadań – uruchomienie skanowania, aktualizacji, podglądu pulpitu, włączenia, wyłączenia lub zablokowania wybranych stacji.

Odrobina rozrywki

Żyjemy w trudnych i wymagających czasach. Żeby umilić trudne chwile producent postanowił umieścić w programie małą niespodziankę dla zmęczonych użytkowników. W chwilach wolnych od pracy lub nauki mamy możliwość zagrania w prostą, ale niezwykle wciągającą grę – Coolka (dostępną z poziomu menu w zasobniku systemowym oraz z poziomu menu ‘Narzędzia’ w głównym oknie programu).

Ostrzegamy – ta gra uzależnia :)

Ciekawe linki na stronie producenta
Strona nowej wersji programu mks_vir to:
https://mks-vir.pl

Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia podstrony z historią programu:
https://mks-vir.pl/historia/

Producent udostępnił również darmowy skaner online:
https://mks-vir.pl/skaner-online//


Źródło: Kopalnia Wiedzy

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka mks_vir powrócił ! – nowa wersja legendarnego polskiego antywirusa!