Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Komentarz eksperta ODO 24 hakerzy w social mediach
Kategoria: Informatyka   Piątek, 13 lipiec 2018 09:04 Autor: Andreas

Komentarz eksperta ODO 24 hakerzy w social mediach

Komentarz eksperta ODO 24 hakerzy w social mediach Animated Heaven/Flickr/Public Domain

Media społecznościowe to platformy dające użytkownikom ogrom możliwości. Jedni wykorzystują je do komunikacji, inni pozyskiwania informacji. Jest to także „miejsce” pracy influencerów. Potencjał social mediów zauważony został również przez hakerów, którzy coraz częściej i odważniej dokonują ataków na konta w takich serwisach, jak Facebook czy Instagram. Ostatnio w sieci możemy przeczytać o licznych włamaniach na konta w social mediach.

Cyberprzestępcy prowadzą działania na coraz większą skalę. Dane z 2017 roku mówią o średniej 971 ataków hakerskich na godzinę na całym świecie. Liczba cyberataków w pierwszej połowie 2018 roku jest natomiast dwukrotnie wyższa. Działania cyberprzestępców w obrębie serwisu społecznościowego Facebook skoncentrowane są najczęściej w dwóch obszarach. Oba opierają się o kliknięcie w wysłany w wiadomości prywatnej link. W pierwszym wariancie celem hakerów jest wykradnięcie naszego loginu oraz hasła, drugi jest nieco bardziej skomplikowany – zostajemy przekierowani na stronę, na której pojawia się komunikat o tym, iż znajdują się na niej nasze zdjęcia. Sposobem na ich odzyskanie jest  podanie numeru telefonu, na który przyjdzie wiadomość ze specjalnie wygenerowanym kodem, który w rzeczywistości jest usługą SMS Premium.

Pomysłowość cyberprzestępców jest nieograniczona, dokonują oni ataków na wiele sposobów.
W znacznej mierze są to jednak znane i sprawdzone formy, przed którymi w bardzo prosty i skuteczny sposób możemy się zabezpieczyć. Regularnie aktualizowane oprogramowanie, korzystanie z programu antywirusowego, nieotwieranie załączników w wiadomościach od nieznajomych i nieodwiedzanie podejrzanych stron z nielegalnymi treściami to podstawowe kroki, jakie powinniśmy podjąć w celu zabezpieczenia swojej działalności w sieci.

Niedawno ofiarą cyberataku padła popularna influencerka. Jej konto w serwisie Instagram zostało zablokowane. Następnie otrzymała ona maila, w którym było wyraźnie wskazane, że w celu weryfikacji tożsamości powinna wysłać skan swojego dowodu osobistego oraz podać hasło do serwisu. Jaki kroki należy podjąć w takiej sytuacji?Niezwykle ważna jest weryfikacja wiadomości, które zostają do nas przesłane. Pamiętajmy, aby nie klikać w maile od podejrzanych nadawców. Jeżeli taki mail został już przez nas przeczytany, ważne jest, aby nie pobierać załączonych do niego plików. Warto mieć na uwadze także fakt, iż nikt nie ma prawa żądać od nas skanu bądź zdjęcia dowodu osobistego, zatem wszelkie wiadomości  wymagające takiej czynności powinny wzbudzić nasze podejrzenia.

Zwracajmy też uwagę na nietypowe zachowania naszych znajomych – ich konta również mogą służyć do rozprzestrzeniania się hakerskiego ataku. Jeśli dostaliśmy od nich nietypowy link, a wiemy, że nie zdarza im się ich wysyłać – uprzedźmy ich o tym, zapytajmy, czy przypadkiem dane konto nie zostało przejęte.Pamiętajmy o weryfikacji dwuetapowej, włączenie jej spowoduje konieczność podania kodu w celu zalogowania się do serwisu. Możemy również ustawić powiadomienia o logowaniu z nietypowych dla nas urządzeń bądź lokalizacji.

Ataki w cyberprzestrzeni to zjawisko, które wraz z postępem technologicznym przybierają na sile. Jego ofiarami są nie tylko banki, firmy telekomunikacyjne czy lotniska, ale także coraz częściej użytkownicy popularnych serwisów społecznościowych. To dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli świadomość niebezpieczeństw, które możemy napotkać, a także dysponowali wiedzą, pozwalającą na szybkie działanie w przypadku zagrożenia.

Autor: Agata Kłodzińska, specjalista ds. ochrony danych, ODO 24

ODO 24 sp. z o. o.oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Dzięki doświadczonemu zespołowi ekspertów z zakresu m.in. prawa, informatyki, zarządzania kryzysowego oraz ciągłości działania dostarcza organizacjom praktyczne rozwiązania, pozwalające skutecznie zabezpieczyć posiadane zasoby informacyjne.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla autora/ODO 24 sp. z o.o. Wyłączenie licencji CC 3.0.Źródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 13 lipiec 2018 10:22
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Komentarz eksperta ODO 24 hakerzy w social mediach