Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Twórca Internetu tworzy nowy Internet
Kategoria: Informatyka   Poniedziałek, 01 październik 2018 13:29 Napisał

Twórca Internetu tworzy nowy Internet

Sir Tim Berners-Lee Sir Tim Berners-Lee Southbank Centre/Flickr/CC BY 2.0

Timm Berners-Lee - legendarny twórca dzisiejszego Internetu uruchamia start-up, który ma zainicjować nową platformę internetową SOLID (Social Linked Data).

Solid jest platformą Open Source, która pozwoli zbudować zdecentralizowany internet. Z kolei INRUPT jest firmą, która ma tę platformę rozwijać.

Timm Berners-Lee niejednokrotnie wyrażał swój żal z powodu kierunku, w którym obecny internet się rozwinął. I oczywiście miał na myśli działania internetowych gigantów, jak Google czy Facebook, brak realnej ochrony naszych danych, które stały się towarem na sprzedaż bez naszej zgody oraz skalę manipulacji, kontroli i cenzury, za którą stoi większość rządów naszej biednej planety.

Nowy koncept twórcy internetu zakłada bezpieczne ulokowanie jednego pliku - "personal online data store" lub POD, który będzie zawierał wszystkie nasze dane oraz zbudowanie szeregu aplikacji, które będą mogły z tego naszego pliku korzystać - w takim zakresie, w jakim na to pozwolimy. Ów plik POD miałby być JEDYNYM miejscem, gdzie nasze personalne dane będą zgromadzone. Inne aplikacje i platformy miałyby móc korzystać z dostępu do POD w zakresie przez nas określonym.

Recenzenci podchodzą do tej idei z dystansem. Projekt będzie wymagał stałego finansowania, a z inwestorami bywa różnie. Mogą stawiać zyski ponad szlachetnymi celami. Jak będzie - przyszłość pokaże.

Andreas

Za: Techspot.com

 

Źródło: AlexJones.pl
Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Twórca Internetu tworzy nowy Internet