Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka „Proces składania robota z ludzką świadomością już się rozpoczął”
Kategoria: Informatyka   Wtorek, 27 sierpień 2019 13:05 Autor: Andreas

„Proces składania robota z ludzką świadomością już się rozpoczął”

Sophia Sophia ITU Pictures/Flickr/CC BY 2.0

Profesor na Uniwersytecie Meiji w Tokio Junichi Takeno, jeden z wiodących ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, tworzy maszyny działające na tych samych zasadach co ludzki mózg.

Jego zespół badawczy stworzył już roboty, które potrafią rozpoznawać się w lustrze, rozpoznawać emocje, imitować ludzkie działania i podejmować decyzje. Jak daleko naukowcom udało się zbliżyć do stworzenia robota z ludzką świadomością? Po co uczyć go, aby odczuwał psychiczny ból? 

Według naukowca jego „badania mają teraz na celu to, aby robot rozpoznawał siebie i doświadczał własnych uczuć za pomocą sieci neuronowych. Można zatem argumentować, że proces składania robota z ludzką świadomością już się rozpoczął” – stwierdził.

„Razem z moimi kolegami stworzyliśmy moduł świadomości oparty na podwójnej rekurencyjnej sieci neuronowej, coś w rodzaju analogu jednej ludzkiej myśli. Ten moduł, który nazywamy MoNAD (Module of Nerves for Advanced Dynamics – red.), wyjaśnia większość cech ludzkiej świadomości. Najważniejszym z jego atrybutów jest jego zdolność do uświadamiania sobie tego, co robi. Nasza praca nad stworzeniem systemu świadomości pozwala nam dostosować zachowanie robota do ludzkich wartości i myślę, że z pewnością będzie to nowy krok w badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji” – powiedział Junichi Takeno.

Komunikacja poprzez wymianę myśli pomiędzy ludźmi a robotami jest jednym z bardzo ważnych aspektów tego tematu. W tej chwili nie ma gwarancji, że w swoich poczynaniach robot będzie działał w oparciu o interesy i potrzeby ludzi, kierując się dobrymi intencjami. Aby zmniejszyć ryzyko, naukowcy muszą znaleźć sposób na uczynienie sztucznej inteligencji bardziej ludzką. Na przykład, aby nauczyć go odczuwania ludzkiego bólu, w tym bólu psychicznego. Aby to osiągnąć, musi zbliżyć się w swoim rozwoju do człowieka, a może nawet go przewyższyć. Jednak japońskiemu badaczowi trudno było odpowiedzieć na pytanie, kiedy można bedzie stworzyć taką sztuczną inteligencję.

Nadal nie wiemy, czym jest ludzki umysł. Niemniej jednak, kiedy będziemy mogli modelować zdolności twórcze, mój zespół badawczy będzie mógł wprowadzić je do umysłu robota w ciągu kilku lat. To będzie bardzo ważne wydarzenie, które pozwoli nam stworzyć sztuczną inteligencję, niemal przewyższającą człowieka – zaznaczył.

Określił także jako wybitny wkład rosyjskich naukowców w rozwój sztucznej inteligencji. „Profesor uniwersytetu MIFI Aleksiej Samsonowicz i jego rosyjscy koledzy dokonali wielkich osiągnięć w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. Współpracują z naukowcami z całego świata” – zauważył.Źródło: Sputnik Polska 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 27 sierpień 2019 12:01
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka „Proces składania robota z ludzką świadomością już się rozpoczął”