Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Pojedynek: Bloomberg - Kaspersky
Kategoria: Informatyka   Niedziela, 22 marzec 2015 16:47 Napisał

Pojedynek: Bloomberg - Kaspersky

Trwa pojedynek Bloomberg - Kaspersky. Czy Kaspersky Lab, słynna firma zabezpieczeń w internecie szpieguje klientów na rzecz służb bezpieczeństwa Rosji? Tak wygląda prawy "sierpowy" Bloomberga. Kaspersky kontruje.

Rosyjska firma zabezpieczająca komputery Kaspersky Lab pracuje ściśle z Rosyjskim wywiadem zbierając informacje na temat swoich klientów, twierdzi oskarżenie.

Oświadczenie, opublikowane przez Bloomberga, zarzuca, że od 2012 roku Kaspersky wprowadził zmiany w składzie  swego personelu zastępując pracowników wyższego szczebla zarządzania firmy - agentami Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB).

Sześciu obecnych lub byłych pracowników Kaspersky Lab powiedziało, że oprogramowanie firmy umożliwia dostarczanie informacji  szpiegom FSB udzielając pomocy w śledztwach.

Kaspersky twierdzi że to zemsta za ujawnienie malware NSA.  

W oświadczeniu dla  El Reg Kaspersky Lab mówi, że współpracuje z różnymi  organami ścigania na świecie, dopóty, dopóki wnioski są zgodne z prawem lokalnym i prawem międzynarodowym. Powiedział , że użytkownicy jeśli chcą mogą zrezygnować z wysyłania informacji do firmy.  

Bloomberg otrzymał z dwóch źródeł informacje o tym że naczelny urzędnik firmy Garry Kondakov wysłał maila w którym jest mowa o tym, firma pracowała głównie dla Rosjan oraz że posiedzenia Zarządu odbywają się teraz przeważnie po rosyjsku a nie w języku angielskim, jak kiedyś było. Kaspersky Lab mówi, że taki e-mail nigdy nie istniał.

Eugene Kaspersky, założyciel firmy i autor tytułowego oprogramowania, kształcił się w szkole finansowanej przez Rosyjskie Ministerstwo Obrony i KGB (obecnie Akademia FSB) i podobno ma regularne tygodniowe spotkania w saunie (bani) z oficerami rosyjskiego wywiadu. Kaspersky na to że nie ma w tym nic złowieszczego bo bania to miejsce tradycyjnych spotkanie dla Rosjan, a dla żądnych sensacji spotkania w oparach "mgły" są zawsze ekscytujące.

     

"To jest nieprawdziwe oświadczenie. Eugene Kaspersky nigdy nie bywał z "agentami wywiadu" w bani, lub przynajmniej nie wiedział, że tam tacy byli. Wiele innych osób, w tym pracowników firmy Kaspersky Lab z innych krajów, przyjeżdżających na spotkania często tam bywają - dementuje plotki przedsiębiorstwo Kaspersky.

Trzy źródła twierdzą, że dyrektor prawny firmy Igor Chekunow, regularnie bywa na sesjach "bani",  będąc głównym punktem kontaktowym z FSB. Chekunow kieruje zespołem dziesięciu prawników którzy rzekomo pomagają służbom bezpieczeństwa w ich dochodzeniach.

"Firma potwierdza że Kaspersky Lab’s Computer Incidents Investigation Department działa od maja 2013 roku".

"Jego zakres działania obejmuje szybkie reagowanie w przypadku zaatakowania komputera  przez "złośliwe"  programy, pomoc dla służb wywiadowczych i dochodzeniowych w sprawach  przestępstw komputerowych, jak również prowadzenie szkolenia dla firm prywatnych  i organów ścigania."

        

Kaspersky Lab opublikował w tym roku szereg raportów o  narzędziach hakerskich, tak zwanych "dubbed Equation" , twierdząc że posiadają one cechy że zostały opracowane i są stosowane  przez amerykańskich specjalistów z NSA.

Firma opublikowała również podobne ustalenia dotyczące Państw podejrzanych o stosowanie spyware, dowodząc że mogą one pochodzić z zachodnich rządów co spowodowało opracowanie raportu, powiedział Eugene Kaspersky.

Oto Twitter Kaspersky'go

  Eugene Kaspersky         @e_kaspersky

The reason for witch hunt @business story to be published now? Check our latest researches: http://kas.pr/6bHT 


To nie jest tak, że jakoby USA ma  w tym wszystkim czyste ręce- twierdzi Kaspersky.

 

CIA sfinansował rozwój zabezpieczeń oprogramowania firm jak FireEye, Veracode i Hytrust, choć nie inwestuje w-Q-Tel i innych firmach amerykańskich dochodzenia pochodzenia złośliwego oprogramowania sponsorowanego przez państwo,gdy podejrzane jest USA.

Zespół Kaspersky'ego odkrył nowy system operacyjny - jakby platformę, który został opracowany i jest używany przez National Security Agency (NSA) w jej szpiegowskim Arsenale.

Platforma EquationDrug lub  Equestre, jest używana do rozmieszczania modułów 116 słanych do komputerów docelowych, które mogą obejść (syfonować) zabezpieczenia i szpiegować ofiary.

"To ważne, aby wiedzieć, że EquationDrug jest nie tylko trojanem, ale stanowi pełną platformę szpiegowania, która prowadzi  "cyberespionage" przez lokowanie określonych modułów u ofiar" - twierdzą naukowcy Kaspersky  Lab.

    

PS. Nie wiem dlaczego, ale intuicyjnie nie korzystam jednak z usług tej firmy. Przyjmując jej usługi otwierasz im cały swój komputer. W moim nic nadzwyczajnego by nie znaleźli ale jednak ma się wrażenie że ktoś patrzy ci przez ramię na ręce.

Wygląda na to że obie wzajemnie oskarżające się strony mają rację. Obie szpiegują przed czym my , szaraczki, nie jesteśmy w stanie się zabezpieczyć. No chyba że zrezygnujemy z używania Internetu.

 

Trwa pojedynek Bloomberg - Kaspersky. Czy Kaspersky Lab, słynna firma zabezpieczeń w internecie szpieguje klientów na rzecz służb bezpieczeństwa Rosji? Tak wygląda prawy "sierpowy" Bloomberga. Kaspersky kontruje.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 22 marzec 2015 22:28