Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Nowy system Li-Fi przesyła dane za pomocą światła i jest 100 razy szybszy od Wi-Fi
Kategoria: Informatyka   Sobota, 28 listopad 2015 10:43 Autor: admin

Nowy system Li-Fi przesyła dane za pomocą światła i jest 100 razy szybszy od Wi-Fi

Najwyższy czas porzucić "stare" Wi-Fi i przejść na nową, rewolucyjną technologię określaną mianem Li-Fi. Estońska firma Velmenni rozpoczyna testy pilotażowe systemu, który przesyła dane za pomocą światła widzialnego i robi to 100 razy szybciej niż Wi-Fi.

Przez ostatnie lata naukowcy rozwijają Li-Fi - jest to alternatywa dla Wi-Fi. W ramach tego nowego systemu, zwykłe żarówki LED które migają z bardzo dużą częstotliwością można przekształcić w urządzenie do przesyłania danych. Potrzebny jest oczywiście odbiornik, który będzie przetwarzać światło na strumień danych.

Wi-Fi i Li-Fi posiadają swoje wady i zalety. Ten pierwszy, dobrze znany wszystkim system przesyła dane drogą radiową i robi to wolniej. Tymczasem opracowany w Estonii Li-Fi przesyła dane z prędkością 1 GB na sekundę i posiada ograniczony zasięg - światło nie przenika przez ściany. Dopóki problem ten nie zostanie w jakiś sposób rozwiązany sugeruje się aby korzystać z obu systemów, które mogą wzajemnie się uzupełniać.

Wspomniana firma Velmenni zakończyła etap badań laboratoryjnych i rozpoczyna testy pilotażowe w Tallinie. Li-Fi pojawił się w niektórych biurowcach i obiektach przemysłowych. Dyrektor generalny Deepak Solanki powiedział, że technologia stanie się dostępna dla konsumentów w ciągu 3-4 lat. Każdą żarówkę LED w naszych mieszkaniach będzie można przekształcić w router. Wydaje się to dość interesującym rozwiązaniem.

 

Źródło: tylkonauka.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 28 listopad 2015 16:38
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Nowy system Li-Fi przesyła dane za pomocą światła i jest 100 razy szybszy od Wi-Fi