Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Pendrive z szyfrowaniem danych - Co warto wiedzieć?
Kategoria: Informatyka   Środa, 20 kwiecień 2016 16:57 Napisał

Pendrive z szyfrowaniem danych - Co warto wiedzieć?

Mobilne nośniki danych od dłuższego czasu w sposób zdecydowany ułatwiają nam nasze codzienne funkcjonowanie. Przydają się nie tylko w pracy, ale również w edukacji czy w ramach zwykłego magazynowania i przenoszenia rozmaitych plików.

Wśród użytkowników indywidualnych prym wiodą przede wszystkim pendrive’y, które, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zyskują coraz większą pojemność, dzięki czemu możemy na niej przechowywać już nie tylko dokumenty, zdjęcia bądź filmy, ale całe pakiety danych ważące kilkanaście bądź kilkadziesiąt gigabajtów. Poza pojemnością i szybkością przesyłu danych, istotnym elementem działania pendrive’ów jest ich poziom bezpieczeństwa. Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszym, niezwykle zdigitalizowanym świecie bezpieczeństwo danych elektronicznych jest zagrożone w sposób szczególny. Wszystko to sprawia, że powinniśmy decydować się na urządzenia, które zapewnią nam odpowiednią ochronę w każdych warunkach. Dobrym wyborem okazać się mogą pendrive’y z funkcją szyfrowania danych.

Sposób działania

Ich działanie zazwyczaj opiera się na specjalnie przygotowanym układzie, który jest montowany bezpośrednio w urządzeniu. To nic innego jak procesor wykonujący operacje szyfrowania danych. W niektórych modelach jest on jednak zastępowany przez oprogramowanie, które, poza zrealizowaniem niezbędnych operacji, obsługuje także system antywirusowy. W modelach najdroższych rozwiązania te są ze sobą łączone.

Szyfrowanie danych odbywa się podczas pierwszego uruchomienia. Użytkownik proszony jest o ustalenie hasła dostępu, które w sposób odpowiedni zabezpieczy wszelkie przechowywane dane. Dobrej jakości pendrive może zostać również wyposażony w oddzielną klawiaturę. Umożliwia ona określenie hasła bez podłączania produktu do komputera.

Co jednak w sytuacji, gdy ktoś niepowołany próbuje złamać nasze zabezpieczenia? Pendrive’y z szyfrowaniem danych w takich przypadkach działają dwojako: po kilku niepowodzeniach dostęp do urządzenia jest blokowany bądź następuje proces usunięcia wszelkich zapisanych plików. Modele znajdujące się na wyższych półkach cenowych rozszerzają zakres ochrony poprzez wprowadzenie systemu uwierzytelniania dostępu do nośnika. Zazwyczaj związany jest on z koniecznością wpisania kodu PIN zanim jeszcze podłączymy pendrive do portu USB. Głównym zadaniem tego typu zabezpieczeń jest ochrona przed oprogramowaniem przechwytującym hasło dostępu.

Wybór właściwego produktu będzie zależny od sposobu działania, pojemności oraz wspomnianych dodatkowych funkcjonalności. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Istotne funkcje

Ważny dla komfortu codziennego użytkowania podobnych produktów jest ich interfejs. Obecnie na rynku znajdują się dyski USB 2.0 bądź 3.0. W przypadku wyższej numeracji, możemy liczyć na dużo szybszy przesył danych, dzięki czemu kopiowanie dużych plików potrwa zdecydowanie krócej. Na szczęście interfejs 3.0 stał się już pewnym standardem, dlatego nie będziemy zmuszeni poświęcać na niego zbyt dużo dodatkowych środków.

Kupując pendrive w morele.net z szyfrowaniem danych zwróćmy również uwagę na to, z jakimi systemami operacyjnymi jest on w stanie współpracować. Na rynku często bowiem można spotkać produkty dedykowane jedynie systemom Windows bądź Mac Os, co zdecydowanie zawęża listę produktów, w ramach których możemy ich użyć. Jeżeli zależy nam także na zakupie nośnika nie tylko do komputera, ale na przykład do odtwarzacza DVD, sprawdźmy, czy rzeczywiście będzie on wtedy działał. Spora liczba szyfrowanych pendrive’ów do prawidłowego funkcjonowania wymaga bowiem specjalnego programu, instalowanego w systemie urządzenia, z którego chcemy skorzystać.

Na koniec kilka słów o produktach przygotowywanych specjalnie z myślą o przedsiębiorstwach. W sklepach znaleźć można bowiem rozwiązania wyposażone w konsolę administracyjną, która umożliwia zarządzanie oprogramowaniem urządzenia w sposób zdalny. Tym sposobem jesteśmy w stanie zresetować hasło, zrealizować audyt w oparciu o określone procedury bądź zaprogramować wymagania dotyczące wprowadzanych kodów dostępy. Produkty korporacyjne zazwyczaj posiadają również zdecydowanie rozszerzony pakiet bezpieczeństwa, realizowany przez rozmaite systemy antywirusowe.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 20 kwiecień 2016 19:11
alexjones.pl Technologia i nauka Informatyka Pendrive z szyfrowaniem danych - Co warto wiedzieć?