Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Tłuste jest zdrowe. Medycy przyznają, że błądzili
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 27 marzec 2017 01:09 Napisał

Tłuste jest zdrowe. Medycy przyznają, że błądzili

Już Abel składał Bogu ofiarę ze swej trzody i z ich tłuszczu. Tłuszcz był od zawsze wartościowy. Tłuszcz z mięsa i masło - poprawia nam prawie każdy aspekt zdrowia, zmniejszając obwód talii utrzymując czyste tętnice. Od 50 lat medycyna się myliła.

Od ponad pół wieku przemądrzali dietetycy, lekarze, naukowcy medyczni wmawiali wszystkim że tłuszcz w pożywieniu jest wrogiem numer jeden – główną przyczyną otyłości i chorób serca.     Tłuste jest Zdrowe. Medycy przyznają, że błądzili

Wydaje się, że te mądrość zostały „wleczone”. Były nie tylko mylne. Jest zupełnie odwrotnie.

Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia USA wykazują że dieta redukująca węglowodany na rzecz tłuszczu - w tym tłuszcze nasycone znajdujące się  w mięsie i w maśle - poprawia prawie każdego wskaźnik zdrowia, znacznie bardziej niż diety o niskiej zawartości tłuszczu, które zalecano nam już od paru pokoleń.
"Naukowy establishment medyczny bardzo się myli", mówi kardiolog Dennis Goodman, dyrektor Integrative Medicine w Nowym Jorku "Dotychczasowy system dogmatów był błędny".

W badaniach przeciwstawiano schematyczną dietę ograniczająca tłuszcz zalecaną przez lobby zwalczania cholesterolu - diecie opartej na wysokiej zawartości tłuszczu i o niskiej zawartości węglowodanów.

" Obie grupy korzystały z węglowodanów znajdujących się w zielonych, liściastych  warzywach, zawierających wysokie stężenia składników odżywczych i błonnika powodujących że zawsze, na bieżąco jesteś syty," mówi Lydia Bazanno, prowadząca badania. "Obie grupy miały trzymać się z dala od kwasów tłuszczowych (saturated fat). Grupa powstrzymująca się od spożycia tłuszczu mogła w dalszym ciągu jeść węglowodany, w tym chleb i zboża, zachowując spożycie tłuszczy nasyconych – zwykle zawartych w produktach pochodzenia zwierzęcego - poniżej 7 procent całkowitej ilości spożywanych kalorii.

kale

Rok później okazało się że grupa, na pełnotłustej nisko węglowodanowej diecie, straciła na wadze trzy razy więcej – 6 kg w porównaniu z 2 kg – a utrata masy ciała pochodziła z tkanki tłuszczowej. Grupa o diecie nisko tłuszczowej straciła na wadze poprzez ubytek mięśni. Bardziej przekonujące były wyniki badań krwi, stosowane do pomiaru ryzyka chorób serca i cukrzycy. Grupa o wysokiej zawartości tłuszczu w diecie , mimo jedzenia prawie dwa razy tyle tłuszczów nasyconych, miała także większą poprawę w zawartości cholesterolu LDL, cholesterolu HDL i trójglicerydów.
Tłusty schaboszczak jest zdrowszy od makaronu i kluchów - to fakt. Nasz organizm nie wytwarza  kalorii z tłuszczu, białka i węglowodanów w ten sam sposób. "Gdy jemy węglowodany, we krwi są one przetwarzane na cukier, nawet te z pełnego ziarna, choć na mniejszym stopniu", mówi Jeff Volek, naukowiec z Ohio State University. Organizm reaguje z korzystając z hormonu insuliny, a ta przetwarza nadwyżkę cukru we krwi na kwasy tłuszczowe składowane w  tkance  tłuszczowej wokół naszych bioder i brzuszka.
Następnie poziom cukru we krwi spada, i tkanka tłuszczowa uwalnia kwasy tłuszczowe  jako paliwo do spalania. Ale wysoko węglowodanowa dieta utrzymuje poziom tak wysoki, że te kwasy tłuszczowe nie są uwalniane, mówi Volek. Organizm nadal transportuje cukier do komórek tkanki tłuszczowej, przybywa kilogramów których nigdy nie zdążamy spalić.

Tymczasem tłuszcz w diecie, jest tylko makroskładnikiem, który nie ma wpływu na insulinę lub poziom cukru we krwi. "To oznacza, że to prawdopodobnie nadmierna ilość węglowodanów, nie tłuszczu, powoduje uczucie głodu," dodaje. Nisko węglowodanowa  dieta przerywa to błędne koło, utrzymując poziom insuliny wystarczająco niski, aby zmusić organizm do spalania tłuszczu.

Ale czy zbyt dużo tłuszczów nasyconych jest złem dla serca? "Dowody, że tak jest upadły", mówi dr Eric Westman, lekarz bariatra. To prawda, że tłuszcze nasycone mogą podnieść poziom cholesterolu. Ale jak wiemy, jest dobry cholesterol i zły cholesterol. I okazuje się, że dieta bogata w tłuszcze nasycone zwiększa ilość dobrego i zmniejsza ten ostatni. Węglowodany, z drugiej strony, robią to dokładnie odwrotnie.

yogurt

Dieta wysoko tłuszczowa zeszła do podziemi gdyż w latach pięćdziesiątych siłą wprowadzono do świadomości ludzi przesąd w/g którego traktowano organizm ludzki jako matematyczną maszynę liczącą kalorie. "Tłuszcz ma więcej kalorii na gram niż węglowodany i białko tak więc tłuszcz musi  zrobić z ciebie grubasa. To był naiwny, ale popularny pogląd o fizjologii człowieka."

Drugim przesądem, dyskryminującym tłuszcze, było oskarżenie o zatykanie tętnic. Kulminacja nastąpiła w latach '70, gdy oparto się na luźnej korelacji między spożyciem tłuszczu, całkowitym poziomem cholesterolu  i chorobami serca. Ale przecież to, że dwie rzeczy występują razem, nie oznacza, że jeden problem powoduje drugi. Ale histeria anty lipidowa stała się tak popularna że: "przez 20 lat nie było żadnych pieniędzy na finansowanie badań naukowych nad niczym innym niż diety niskokaloryczne i o niskiej zawartości tłuszczu".

Teraz Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca przyznaje że rafinowane węglowodany, jak mąki i cukier zagrażają nie tylko talii ale i zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Jeszcze zalecają utrzymanie tłuszczów nasyconych poniżej 6% całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie, albo połowę spożycia diety nisko węglowodanowej. Na razie nie posiadają wystarczającej ilości badań klinicznych potwierdzających że tłuszcze nasyconych są bezpieczne. Brak również "twardych dowodów", że nisko węglowodanowa dieta prowadzi do zawału serca, udaru mózgu lub zgonu. Nikt  też nie może powiedzieć ze 100% pewnością, że dieta wysoko tłuszczowa sprawi, że będziesz żyć dłużej. Pewnie dlatego tak niewielu lekarzy ją poleca.

images?q=tbn:ANd9GcRz6wHuxi_4OVSVT_tI6Hy               images?q=tbn:ANd9GcS_DVsSSYkB5G4OqfUCMRE

images?q=tbn:ANd9GcSly3jNJ6qXWC1XatTb-sq          images?q=tbn:ANd9GcRjmdLoLDvAxgpAU0jPkC3

Na takim jedzeniu przeżyli nasi pradziadowie i lekarzy raczej nie widywali to i nam nie zaszkodzi.

Aha! Szczepionek też nie znali, a domowa "siwucha" przewyższała antybiotyk.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(101 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 27 marzec 2017 01:49
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Tłuste jest zdrowe. Medycy przyznają, że błądzili