Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Smutna prawda o sprzedaży samochodów elektrycznych: Bez dotacji rządowych przestają być kupowane w ogóle!
Kategoria: Inne   Środa, 12 lipiec 2017 08:44 Autor: admin

Smutna prawda o sprzedaży samochodów elektrycznych: Bez dotacji rządowych przestają być kupowane w ogóle!

Coraz więcej znaków wskazuje na to, że popyt na eko-elektryczne samochody jest sztucznie napędzany potężnymi dotacjami lub zwolnieniami z podatków.

W Danii, gdzie ekologiczne wzmożenie powoli zaczęło ustępować zdrowemu rozsądkowi, czego skutkiem jest decyzja rządu o wycofaniu się ze wspierania kupujących elektryczne auta podatkowymi zwolnieniami, sprzedaż takich pojazdów w I kw. 2017 r. zmniejszyła się o ponad 60 proc. r/r.

W Hongkongu, gdzie lokalne władze postąpiły podobnie, sprzedaż elektrycznych aut Tesli nagle spadła do zera!

Czy sektor aut elektrycznych to jedna wielka bańka spekulacyjna? Niestety, nie można tego wykluczyć.

Po tym jak władze Danii podjęły decyzję o wycofaniu się z ulg podatkowych dla kupujących samochody elektryczne, sprzedaż aut w tym segmencie w I kwartale 2017 r. spadła o ponad 60 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Warto zwrócić uwagę, że w IV kwartale 2015 r. (tj. w ostatnim kwartale, kiedy funkcjonowały podatkowe zwolnienia) w Danii sprzedano łącznie blisko 2,5 tys. aut elektrycznych. W I kwartale 2016 r., od kiedy ulgi podatkowe przestały funkcjonować, liczba sprzedanych egzemplarzy aut elektrycznych spadła do nieco ponad 200. W I kwartale 2017 r. obniżyła się jeszcze bardziej – sprzedano ich mniej niż 100.

Podobne zachowania rynkowe można zaobserwować w Hongkongu. Władze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin podjęły 1 kwietnia decyzję o zaprzestaniu dotowania zakupów aut elektrycznych. W efekcie powyższego cena Tesli model S wzrosła niemal dwukrotnie. O ile w marcu w Hongkongu sprzedano rekordową liczbę aut Tesli (tj. 2939 sztuk), o tyle w kwietniu sprzedaż tych aut spadła do… zera!

Powyższe historie pokazują, że rynek aut elektrycznych nie jest jeszcze konkurencyjny i bez rządowych dotacji nie wytrzyma starcia z tradycyjnymi modelami aut. Mając na względzie pompowanie popularności aut elektrycznych przez celebrytów oraz niektóre lewicowe środowiska, można dojść do wniosku, że sektor ten to jedna, wielka bańka spekulacyjna.

http://niewygodne.info.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 12 lipiec 2017 11:23
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Smutna prawda o sprzedaży samochodów elektrycznych: Bez dotacji rządowych przestają być kupowane w ogóle!