Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Robot gepard pomoże w Fukushimie
Kategoria: Inne   Czwartek, 20 lipiec 2017 02:23 Autor: Kaszuszka

Robot gepard pomoże w Fukushimie

Uaktualniona wersja robota „geparda” opracowana w laboratorium MIT przeszukuje obecnie terytorium japońskiej prefektury Fukushima, gdzie w 2011 roku miała miejsce katastrofa nuklearna.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nową wersję robota Cheetah 3, który może być wykorzystywany do poszukiwania ofiar różnego rodzaju katastrof. Obecnie maszyna jest testowana na terenie Fukushimy.

Za rozwój robota odpowiada profesor Sang-bee Kim oraz jego zespół z biomimetycznego laboratorium MIT. „Zdecydowaliśmy się na użycie robota w prawdziwych warunkach katastrofy, dlatego testujemy go na terenie Fukushimy. Robot będzie stosowany tam, gdzie nie wysyła się ratowników. Będzie można go użyć do monitorowania otoczenia w sytuacjach krytycznych” – twierdzi twórca.

W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima-1 miała miejsce katastrofa nuklearna. Do tej pory zakład wymaga ciągłego nadzoru. Ponieważ teren w pobliżu elektrowni jądrowej stale zagraża zdrowiu ludzi, Cheetah 3 będzie mógł zbadać teren zamiast nich.

Robot ważący 30 kilogramów ma 4 nogi zamiast kół, dzięki czemu może łatwo pokonać przeszkody w postaci gruzu, kamieni lub schodów. Ponadto urządzenie może poruszać się na trzech nogach, czwartą wykorzystując jako dłoń, a prędkość jego poruszania się wynosi 19 kilometrów na godzinę.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 20 lipiec 2017 09:33
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Robot gepard pomoże w Fukushimie