Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne W archiwach odnaleziono „Pierwszą Apokalipsę Jakuba”
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 04 grudzień 2017 14:28 Autor: Andreas

W archiwach odnaleziono „Pierwszą Apokalipsę Jakuba”

Manuscript Waste Manuscript Waste Miami University Libraries/Flickr/Public Domain

Bibliści z University of Texas w Austin, odkryli interesujący tekst chrześcijański, który pochodzi z pierwszych wieków naszej ery. Rękopis jest fragmentem apokryfów „Nowego testamentu” znanym jako „Pierwsza Apokalipsa Jakuba.”

Rękopis należy do wczesnej literatury chrześcijańskiej i został odrzucony przez Kościół jako heretycki. Manuskrypt został odnaleziony w archiwum Egypt Exploration Society na Uniwersytecie w Oxfordzie. Jest to część Biblioteki Nag Hammadi – zbiory starożytnych manuskryptów, odnalezione w 1945 roku w pobliżu egipskich osiedli Nag Hammadi.

Biblioteka zawiera teksty gnostyckiego chrześcijaństwa, które obejmowały mitologię i filozofię hellenistyczną i jest uważana przez ortodoksyjnych chrześcijan jako heretyckie nauczanie. Rękopis jest jednym z niewielu, napisanych w języku greckim. Większość tekstów Nag Hammadi to tłumaczenia w koptyjskim, które krążyły w hellenistycznym Egipcie.

Tekst z odkrytego apokryfu opisuje tajne objawienie Jezusa Chrystusa przekazane jednemu z jego 70 uczniów – Jakubowi, który według niektórych wersji, miał być nawet przyrodnim bratem Jezusa. Napisany w konwencji dialogu dokument opisuje co mesjasz mówił o królestwie niebieskim, przepowiada przyszłość i opisuje śmierć Jakuba. Rękopis jest również uzupełnione o opowieści o życiu i posłudze Jezusa.

Według naukowców, rękopis mógł być wykorzystywany do celów edukacyjnych i jest to model, na podstawie którego uczono się czytać i pisać. Wskazuje na to, że większość tekstu, napisanego schludnym, czytelnym pismem, miała również oznaczone sylaby, co jest nietypowe dla starożytnych manuskryptów.

Źródło: InneMedium.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 04 grudzień 2017 15:02
alexjones.pl Technologia i nauka Inne W archiwach odnaleziono „Pierwszą Apokalipsę Jakuba”