Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rosyjskie ustrojstwo, które nie pozwoli zasnąć za kierownicą (foto, wideo)
Kategoria: Inne   Niedziela, 17 grudzień 2017 12:27 Autor: Andreas

Rosyjskie ustrojstwo, które nie pozwoli zasnąć za kierownicą (foto, wideo)

awake inspector awake inspector you tube / Vladislav Lesov

Sputnik przeprowadził wywiad z twórcą pierwszego w Rosji i na świecie urządzenia „Awake inspector”, w którym wykorzystano technologie wizji maszynowej i uczenia maszynowego w celu podniesienia bezpieczeństwa na drogach.

Dzięki unikalnym algorytmom urządzenie, stworzone przez grupę młodych rosyjskich specjalistów, odczytuje mimikę i parametry twarzy kierowcy, które pozwalają na określenie senności lub utraty uwagi, a następnie ostrzega przed zagrożeniem przy pomocy alarmów dźwiękowych i świetlnych.

Pytany przez Sputnika, w jaki sposób rosyjski przyrząd wyróżnia się wśród zagranicznych analogów, twórca „Awake inspector" Władysław Lesowoj powiedział: „Istniejące budziki przeznaczone dla kierowców włączają się, jeśli zmieni się położenie jego głowy za kierownicą. Jeśli zaczyna zasypiać i opadnie mu głowa, rozlega się sygnał dźwiękowy. Oczywiście w 99% przypadkach to urządzenia włączy się niepotrzebnie".

Tzw. „budziki" mają zapobiegać zasypianiu za kierownicą, ale „uruchamiają się podczas głębokiego zasypiania. Wiadomo, że ważne są pierwsze sekundy po utracie koncentracji, aby nie była ona fatalna w skutkach", twierdzi Lesowoj.

— Według zakrojonego na dużą skalę badania Narodowego Stowarzyszenia Snu, (USA) 60% dorosłych kierowców (około 168 mln ludzi) przyznało się, że przynajmniej raz w ubiegłym roku czuli senność podczas kierowania samochodem. Ponad jedna trzecia lub 37% badanych zasnęło za kierownicą. Faktycznie spośród osób, które przyznały się, 13% twierdzi, że przynajmniej raz usnęło w ubiegłym miesiącu, prowadząc samochód. 4% lub około 11 milionów kierowców potwierdziło, że spowodowali lub byli bliscy spowodowania wypadku, bo zasnęli albo byli zbyt zmęczeni, aby kierować samochodem. Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Jazdy szacuje, że co roku 100 000 komunikatów policji o wypadkach dotyczy bezpośredniego zmęczenia za kierownicą — powiedział wynalazca.

Według Rosjanina jego urządzenie może być przydatne dla kierowców, pilotów i maszynistów w celu minimalizowania ilości wypadków drogowych spowodowanych przez zmęczenie i senność.

Niezawodność i dokładność urządzenia z 32-bitowym, jednordzeniowym procesorze ARM i specjalnym oprogramowaniem zapewnia kamera o dużej rozdzielczości i trybem nocnym pozwalającym urządzeniu pracować nawet w całkowitej ciemności.

Kierowca nie musi zakładać żadnych dodatkowych urządzeń. „Awake inspector" nie utrudnia ani nie krępuje ruchów. Wykonuje zdania zdalnie, analizując twarz kierowcy.

Seryjna produkcja ruszy na wiosnę lub latem 2018 roku.    

 Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 17 grudzień 2017 13:07
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rosyjskie ustrojstwo, które nie pozwoli zasnąć za kierownicą (foto, wideo)