Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne W Kanadzie znaleziono najstarszą ofiarę próchnicy
Kategoria: Inne   Niedziela, 31 grudzień 2017 08:52 Autor: Andreas

W Kanadzie znaleziono najstarszą ofiarę próchnicy

W Kanadzie znaleziono najstarszą ofiarę próchnicy Mary Cernicek/Flickr/Public Domain

Świat

20:02 30.12.2017Krótki link

Paleontolodzy z USA i Kanady znaleźli za kołem podbiegunowym szczątki niezwykłego niedźwiedzia łakomczucha, który żył na Ziemi około 3,5 mln lat temu i cierpiał na ciężką formę próchnicy.

Czytamy to w artykule opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports.

„To odnalezione najdalej na północ szczątki niedźwiedzi oraz przykład tego, jak mogli wyglądać przodkowie współczesnych misi. Ślady próchnicy zębów są bardzo interesującą cechą tego zwierzęcia, która mówi nam o diecie tych niedźwiedzi oraz o tym, że infekcje jamy ustnej mają długą historię ewolucyjną wśród ssaków" — oznajmił Wang Xiaoming z Narodowego Muzeum Historycznego w Los Angeles (USA).

Wielu ludzi obecnie uważa, że próchnica i inne problemy z zębami to produkt cywilizacji i związana z nią „nienaturalna" dieta zawierająca wiele cukru, skrobi i innych węglowodanów. Najnowsze znaleziska paleontologów świadczą o czymś odwrotnym — na próchnicę cierpieli nie tylko starożytni Egipcjanie i inni mieszkańcy pierwotnych państw Ziemi, ale również Neandertalczycy odżywiający się niemal wyłącznie mięsem.

Xiaoming i jego koledzy znaleźli kolejne dowody na to, że próchnica istnieje już od wielu milionów lat, badając osady z czasów pliocenu — ostatniej „ciepłej" epoki w historii geologicznej Ziemi — które ukształtowały się na kanadyjskiej arktycznej Wyspie Ellesmere'a.

Wówczas klimat Arktyki był zauważalnie łagodniejszy niż teraz. Jak zakładają naukowcy, wówczas obszary za kołem podbiegunowym jeszcze nie były oblodzone i przypominały syberyjską tundrę czy tajgę wolną od śniegu w letnich i wiosennych miesiącach. Kanadyjscy naukowcy już od dwudziestu lat badają ówczesną florę i faunę, prowadząc prace wykopaliskowe na miejscu wyschniętego bagna, które istniało na Wyspie Ellesmere'a około 3,5 mln lat temu.

Stosunkowo niedawno naukowcom uśmiechnął się los, gdyż znaleźli szczątki jednego z najbardziej prymitywnych niedźwiedzi na Ziemi. Pod względem swoich wymiarów i wyglądu przypominał zwykłych niedźwiedzi brunatnych, aczkolwiek znacznie się różnił od nich budową anatomiczną i kształtem zębów.

„To bardzo ważne znalezisko, ponieważ pozostałe szczątki pradawnych niedźwiedzi znaleziono na terytorium bardziej południowych regionów Ziemi, gdzie panował łagodniejszy klimat. W tego powodu niedźwiedź z Wyspy Ellesmere'a jest dla nas ważny, gdyż pokazuje, że Arktykę i inne surowe regiony Ziemi jako pierwsze zamieszkały nie grizly i niedźwiedzie czarne, lecz pierwsi przedstawiciele tej rodziny" — dodaje Natalia Rybczynski z Kanadyjskiego Muzeum Przyrodnicze w Ottawie.

Jak podkreśla paleontolog, trudności w zagospodarowaniu Arktyki najmocniej odbiły się na stanie zębów tego niedźwiedzia nazwanego Protarctos abstrusus. Jak pokazały zdjęcia rentgenowskie jego szczęk, zęby mieszkańca Wyspy Ellesmere'a zawierały mnóstwo zmian próchnicowych, które naukowcy wiążą z typową dietą współczesnych i jak się okazało pradawnych niedźwiedzi.

„Wiemy, że współczesne niedźwiedzie na jesień jedzą więcej owoców i jagód zawierających wiele cukru, by zgromadzić tłuszcz niezbędny do przetrwania hibernacji zimowej. Ślady próchnicy wskazują na to, że ta strategia przetrwania powstała praktycznie jednocześnie z pojawieniem się pierwszych niedźwiedzi" — podsumowuje naukowiec. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 31 grudzień 2017 09:12
alexjones.pl Technologia i nauka Inne W Kanadzie znaleziono najstarszą ofiarę próchnicy