Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Pokolenie internetu: mikrozdrada przez lajka
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 22 styczeń 2018 08:00 Autor: Andreas

Pokolenie internetu: mikrozdrada przez lajka

Pokolenie internetu: mikrozdrada przez lajka Animated Heaven/Flickr/Public Domain

Brytyjski psycholog Martin Graff z Uniwersytetu Południowej Walii w Cardiff powiedział gazecie The Daily Telegraph, jakie negatywne skutki mogą mieć na relacje tak zwane mikrozdrady poprzez sieci społecznościowe.

Mikrozdradą coraz częściej opisywana jest „szara strefa” między przyjaźnią a pełnowartościową zdradą. W Urban Dictionaries znajduje się taka definicja: „kiedy ktoś zdradza swojego partnera, ale tylko trochę”.

Graff wyjaśnił, jakie działania mogą być uznawane za mikrozdradę w sieciach społecznościowych.

„Może to być coś bardzo prostego — na przykład regularne lajkowanie czyichś postów w Instagramie lub komentowanie czyjejś strony w Facebooku” — wyjaśnia.

Wśród innych przykładów — przeglądanie stron swoich byłych partnerów, nawyk wysyłania komuś, kto nie jest twoim partnerem, emotikonów w formie serduszek czy kwiatków, potrzeba stałego sprawdzania czyjegoś Instagramu i inne podobne działania.

„Z punktu widzenia historii ludzkich kontaktów i relacji jest to coś zupełnie nowego” — mówi Graff. Według niego badania wyraźnie pokazują, że w miarę jak ludzie zaczęli częściej korzystać z portali społecznościowych, towarzyszył temu wzrost liczby kłótni u par w związku z tym.

Graff zwrócił uwagę na jeszcze jeden niuans związany z kontaktami w sieciach społecznościowych: teraz znacznie łatwiej jest śledzić działania partnera niż wcześniej. „Na stronach takich jak Facebook czy Instagram nie trzeba się specjalnie wysilić, aby się w nie zagłębić” — wyjaśnił psycholog.

Wcześniej o mikrozdradach pisała australijska psycholog Melanie Schilling. W wywiadzie dla Huffington Post wyjaśniła, jak dowiedzieć się, czy partner dopuszcza się podobnych działań.

Według niej kluczowym momentem jest zachowanie tajemnicy: jeśli na przykład ktoś ukrywa jakiś czat, gdy jego partner wchodzi do pokoju, na to warto zwrócić uwagę.

Zauważyła, że takie chwile warto omawiać ze swoim partnerem, ale trzeba być przy tym „obiektywnym i racjonalnym”, a nie „subiektywnym i emocjonalnym”.

Schilling zaznaczyła również, jak podobne zachowanie może wpłynąć na relację. „Pozwalając na mikrozdrady, tworzysz model relacji, który negatywnie wpływa na ciebie i pozwala twojemu partnerowi uzyskać swój kawałek tortu” — wyjaśniła.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 22 styczeń 2018 10:56
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Pokolenie internetu: mikrozdrada przez lajka