Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rękopisy z Qumran o rytuałach sekty Hebrajczyków
Kategoria: Inne   Piątek, 26 styczeń 2018 12:06 Autor: Andreas

Rękopisy z Qumran o rytuałach sekty Hebrajczyków

 Qumrán Qumrán Osmar Valdebenito/Flickr/CC BY-SA 2.0

Specjaliści ds. badań biblijnych z Uniwersytetu w Haifie rozszyfrowali jeden z tekstów starych zwojów znad Morza Martwego, o czym poinformowano na stronie internetowej uniwersytetu.
Według słów historyków, w rozszyfrowanym tekście znajduje się 364-stronicowy kalendarz hebrajskiej sekty esseńczyków. W nim opisane zostały m.in. dwa święta, które nie zostały wspomniane w „Biblii”. Mowa o dniach Nowego Wina i Nowej Oliwy, które obchodzono jako przedłużenie święta pierwszego zbioru pszenicy.

„Według tego kalendarza, święto Nowej Pszenicy następuje po 50 dniach po pierwszej sobocie po Pesach; święto Nowego Wina następuje po kolejnych 50 dniach; a po kolejnych 50 dniach obchodzi się święto Nowej Oliwy” – głosi badanie.

Poza tym wyjaśniono, że esseńczycy obchodzili zmianę pór roku szczególnym świętem pod koniec każdego sezonu. Zwój świadczy o tym, że dla tych dni wykorzystywano słowo „tekufa”, które tłumaczy się z hebrajskiego jak „okres”.

Naukowcy zauważają, że zwój został napisany przez jednego z liderów sekty, obeznanego z tajemnym szyfrem, zapomniawszy jednak napisać o kilku świętach. W rezultacie drugi pisarz był zmuszony poprawić błędy i dodać brakujące daty na marginesie pomiędzy kolumnami tekstu.

Dokumenty nazywane często rękopisami z Qumran opisują dzień powszedni i wierzenia esseńczyków, oraz zawierają informacje o życiu wczesnych chrześcijan, fragmenty z ewangelii i oryginalne motywy ze starożytnych mitologii. Zwoje, których jest około 900, datuje się na okres od III w. p.n.e. do I w. n.e. Esseńczycy to jedna z hebrajskich sekt. Jej członkowie żyli w miastach i wsiach Judei, a potem założyli oddzielne kolonie na północnym zachodzie Morza Martwego.

Zdjęcie: Pufacz (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

image Plik PDF do druku

TAGI:Archeologia, Biblia, Chrześcijaństwo
OD ADMINISTRATORA PORTALU: Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę!Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ.Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.Źródło: Wiadomości z kraju – Wolne Media


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 26 styczeń 2018 12:31
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rękopisy z Qumran o rytuałach sekty Hebrajczyków