Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Dziura ozonowa nad Antarktydą znikła
Kategoria: Inne   Piątek, 13 lipiec 2018 09:07 Autor: Andreas

Dziura ozonowa nad Antarktydą znikła

Dziura ozonowa nad Antarktydą znikła NASA's Earth Observatory/Flickr/CC BY 2.0

Dziury ozonowej nad Antarktydą już nie ma. Do takich wniosków doszli specjaliści z Europejskiej Agencji Kosmicznej po przetworzeniu danych uzyskanych z satelity kosmicznego Sentinel-5P.

„Pierwsze zdjęcia ozonowe programu Copernicus Sentinel-5P pokazują zamykanie się dziury ozonowej nad biegunem południowym w listopadzie 2017 roku" — czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Kosmicznej (EKA).

Informacji towarzyszy flesh przedstawiający proces zamykania się dziury ozonowej nad Antarktydą. 

Poza tym aparat kosmiczny odnotował emisję dwutlenku azotu w troposferze w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Europejska Agencja Kosmiczna podkreśliła, że dzięki zaawansowanemu wielospektralnemu spektrometrowi Sentinel-5P może udostępniać bardzo szczegółowe i dokładne dane o atmosferze. Satelita może nawet wykrywać zanieczyszczenie powietrza nad dużymi miastami.

Szef misji Sentinel-5P Claus Zehner podkreślił znaczenie kontroli nad zanieczyszczeniem powietrza.

„Często słyszymy o zmianie klimatu i niszczeniu warstwy ozonowej, oto dlaczego powinniśmy kontrolować atmosferę" — oznajmił.

Podkreślmy, że dziura ozonowa po raz pierwszy została odkryta nad Antarktydą w latach 80. Zgodnie ze współczesnymi wyobrażeniami niszczenie warstwy ozonowej jest związane z wpływem substancji grupy chlorofluorowęglowodorów, z których najbardziej znana jest grupa freonów. Pobudziło to wspólnotę międzynarodową do stworzenia mechanizmu współpracy w celu zapewnienia jej ochrony — Protokołu Montrealskiego. Bez warstwy ozonowej Ziemia jest bezbronna przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego Słońca.  

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 13 lipiec 2018 12:05
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Dziura ozonowa nad Antarktydą znikła