Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Świat na progu cyber-totalitaryzmu
Kategoria: Inne   Czwartek, 18 wrzesień 2014 06:22 Autor: admin

Świat na progu cyber-totalitaryzmu

Świat na progu cyber-totalitaryzmu foto: Wikimedia Commons/CC

Świat na progu cyber-totalitaryzmu. W Cupertino z wielką pompą odbyła się prezentacja kolejnej wersji iPhone. Firma Apple przedstawiła publiczności zaktualizowany gadżet. Przekaz telewizyjny obejrzały miliony widzów.

Setki tysięcy widzów na całym świecie już składają wstępne zamówienia. Dziennikarka Natalia Oss uważa, że aktywny rozwój technologii cyfrowych może okazać się dla ludzkości nowym totalitaryzmem. Świat beznadziejnie starzeje się w chwili kiedy nadchodzi każdy nowy poranek.

Jeszcze wczoraj nie mieliście pojęcia, że chcecie nowy iPhone, i to nie zwykły iPhone ale iPhone Plus, razem z tymi samymi zegarkami, które mają milion przydatniejszych rzeczy a bez których wasi przodkowie, posiadacze zegarków „Poliot”, jakoś dawali sobie radę, a wy już dzisiaj przepłacacie spekulantom za nową zabawkę albo szukacie informacji o początku sprzedaży smartfona w naszym mieście. Dajcie, i to szybko!

Jeszcze wczoraj miałeś świadomość do jakiego stopnia stałeś się niewolnikiem technologii, ciągle zaczynasz ranek od sprawdzenia poczty i sieci społecznościowej, czy nie wydarzyło się coś nowego przez okres kilku godzin kiedy spałeś? Ale już dzisiaj pętla zacisnęła się mocniej i, ledwo otworzywszy oczy, leziesz na specjalną stronę ażeby sprawdzić czy nie włamano się do twojej skrzynki?

Technologie dały ludziom poczucie absolutnej wolności. Można, jak gdyby, robić życie za pomocą gadżetu z dostępem do internetu. I technologie jakoś starły nas do karykaturalnej nicości. Człowiek stał się aplikacją do komputera, pieskiem biegnącym po ulicy za swoim iPhone-panem, spoglądając w jego ekran. Kto tutaj jest zabaweczką a kto jej właścicielem to jest wielkie pytanie.

XX wiek był przeżyty pod znakiem antyutopii ostrzegających ludzkość przed niebezpieczeństwem totalitaryzmu. Naiwnie, charakterystycznie dla ery przedcyfrowej, powieści Zamiatina, Orwella, Huxleya były czytane jako demaskacje quasi komunistycznych i nazistowskich reżimów z ich kontrolą nad życiem prywatnym, nad seksualnością, z tworzeniem okrutnych konstrukcji ideologicznych, uzasadnianiem społecznej i genetycznej inżynierii, z próbą zapędzenia życia do więzienia i probówki. Wydawałoby się, że próba zbudowania utopii społecznej jest już przeżyta i przemyślana – nigdy więcej! Ale świat nie zdążywszy pożegnać się z jednym totalitarnym systemem już rzucił się do budowania nowego, nie zauważając tego. Już nadano nam osobiste numery, jak u bohaterów zamiatinowskiego „My”, ludzkość podzielono na kasty jak w antyutopii Huxley’a a przepaść pomiędzy kastami pogłębia się, z ekranu telewizyjnego przez całą dobę krewniacy-propagandyści gadają, jak u Bradbury’ego, policja myśli, opisana przez Orwella, dawno jest już rzeczywistością, Wielki Brat-internet śledzi każdy nasz krok. I nawet śledzić nie musi bo my sami podsuwamy mu informacje o tym gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy, co jemy, na co chorujemy, dokąd jeździmy, z kim śpimy.

Technologie w rodzaju Apple w ogóle dążą do tego ażeby faktycznie kopiować naszą osobowość gdzieś tam w „obłokach”. A następnie wysłać ją w świat bez naszej wiedzy, jak to niedawno stało się z hollywood’skimi gwiazdami, których fotografie nieznani sprawcy zamieścili w sieci. Pojawienie się nowego iPhone przypomniało o tym, że gadżety anulują pieniądze gotówkowe do których jesteśmy przyzwyczajeni a wszystko zostanie sprowadzone do systemu płatności cyfrowych. A pieniądze elektroniczne to już zupełnie nie twoje pieniądze a kogoś innego. I to przecież tylko początek. Świat stoi na progu cyber-totalitaryzmu. W rezultacie obejdzie się on bez ciebie ale ty bez niego nigdy. Człowiek nie zdoła nawet urodzić się bez gadżetu. I dlaczego ma się rodzić bez gadżetu, nawiasem mówiąc? I tutaj rodzi się wielkie polityczne pytanie o władzy światowej. Czy kraj, który nie produkuje a importuje technologie przyszłości, zdoła zachować swoją suwerenność a nawet czy tylko po prostu zdoła istnieć? Google pokazuje, że nie.

Przekład: RX


Źródło: Wolna Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 18 wrzesień 2014 17:54
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Świat na progu cyber-totalitaryzmu