Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Dystanse do felg. Czy rzeczywiście są niebezpieczne?
Kategoria: Inne   Wtorek, 01 marzec 2016 18:11 Napisał

Dystanse do felg. Czy rzeczywiście są niebezpieczne?

Zwiększenie rozstawu kół ma wiele zalet, ale, niestety, posiada też pewne wady. Czy naprawdę jest tak niebezpieczne, jak twierdzą niektórzy?

Większy rozstaw kół może zupełnie zmienić wygląd auta. Nadaje mu drapieżnego charakteru, odróżnia je od innych spotykanych na ulicach samochodów. Ma też bezpośredni wpływ na zwiększenie osiągów pojazdu, dociążając go i ułatwiając pokonywanie zakrętów przy dużej prędkości. To dlatego tak dużą popularnością wśród miłośników tuningu samochodowego cieszą się dystanse do felg. Nie wszyscy są przekonani co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania, przywołując przykłady wypadków i usterek, które były spowodowane właśnie ich użyciem. Czy jednak powinniśmy im wierzyć?

 

Rodzaje dystansów

Na rynku dostępne są trzy typy dystansów do felg. Podstawowy rodzaj to cienkie przelotowe dystanse do kilku milimetrów grubości, po założeniu których felga wciąż centrowana jest na kołnierzu piasty. Do montażu stosujemy śruby kilka milimetrów dłuższe od standardowych które przechodzą przez dystans i wkręcane są bezpośrednio w otwory na piaście. Grubsze dystanse przelotowe posiadają własny kołnierz na którym wycentrujemy felgę. W tym wypadku również będą wymagane nowe dłuższe śruby. Jeszcze większe możliwości oferują dystanse przykręcane do felgi. W tym przypadku felga mocowana jest standardowymi śrubami bezpośrednio do dystansu. W ekstremalnych przypadkach takie dystanse mogą posiadać grubość dochodzącą do 90mm. Decydując się na ten typ, powinniśmy przygotować się jednak na największe wydatki.

 

Wybór dystansów

Poza wyborem odpowiedniego typu, warto też zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego zostały wykonane:

"Przed decyzją o zamontowaniu dystansów należy mieć świadomość, że działanie to będzie ingerencją w zawieszenie samochodu. Dlatego należy unikać półśrodków i wybierać jedynie sprawdzone, firmowe rozwiązania. Niskiej jakości zamienniki będą tańsze, jednak ich użycie może skończyć się tragicznie" (cyt. www.ladnefelgi.pl). Lepiej więc unikać podejrzanie tanich modeli. Jeśli nie mamy pewności co do tego, jakie dystanse należy zamontować, poprośmy o pomoc fachowca. 

 

Co nam grozi?

Najmniej poważnym skutkiem złego doboru dystansów będzie po prostu zły wygląd auta. Znacznie groźniejsze mogą jednak okazać się luzy na drążku kierowniczym lub łożyskach piast, które w krótkim czasie doprowadzają do zużycia tych elementów. A to, jak nietrudno się domyślić, może mieć naprawdę poważne skutki, wliczając w to nawet wypadki.

- artykuł partnera


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 01 marzec 2016 18:18
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Dystanse do felg. Czy rzeczywiście są niebezpieczne?