Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Co nieco o diodach
Kategoria: Inne   Środa, 06 kwiecień 2016 08:05 Napisał

Co nieco o diodach

Diody półprzewodnikowe są jedną z podstawowych części elektronicznych używanej na co dzień, choć w wielu przypadkach użytkownikom elektroniki brakuje świadomości tego faktu. Te z pozoru proste elementy są podstawą konstrukcji wielu urządzeń, bez których współcześni ludzie nie wyobrażają sobie życia. Wyróżnia się wiele ich typów, z których trudno wyodrębnić te najważniejsze, ale w ostatnich latach, na fali szeroko pojmowanej ekologii na popularności zyskały diody elektroluminescencyjne, czyli popularne LEDy.

Jak zbudowane są diody prostownicze?

Materiały, z jakich wykonywano diody, zmieniały się na przestrzeni lat. Pierwsze diody półprzewodnikowe budowano z kryształów różnych minerałów, np. galeny. W połowie XX wieku prym wiodły diody germanowe, zaś obecnie większość użytkowanych diod półprzewodnikowych jest konstruowanych na bazie krzemu. Współcześnie do budowy diod stosuje się także inne materiały. Dotyczy to szczególnie diod emitujących światło, w których używa się na przykład arsenku lub azotku galu czy też antymonku indu. W diodach przeznaczonych do urządzeń pracujących pod dużymi napięciami i mocami używa się np. węgliku krzemu.

Krzem wykorzystywany w konstrukcji diod ma wartość prądu przewodzenia na poziomie 0,7 V (popularne pół wieku temu diody germanowe mają tę wartość na poziomie 0,3 V). Diody zbudowane są z kilku warstw materiału i mają małą, rzędu kilku Ω, rezystancję w kierunku przewodzenia.

 

Jak działają diody?

Diody to elementy elektroniczne, które przewodzą prąd elektryczny asymetrycznie. Oznacza to, że w jedną stronę przepływ prądu przebiega praktycznie bez żadnych ograniczeń, zaś w kierunku przeciwnym jest on mocno ograniczony. Ta właściwość diod, istotna dla większości ich typów jest podstawą do ich wykorzystania do prostowania napięcia prądu zmiennego. Właściwości te wykorzystywane są także w telekomunikacji do demodulacji sygnałów radiowych. Diody wykorzystywane do prostowania prądu często należą do rodziny tzw. diod prostowniczych, które dzięki swojej budowie uzyskują duże sprawności prostowania prądu zmiennego. Ponadto do prostowania prądu wykorzystywane są tzw. mostki prostownicze. To układy zbudowane z kilku diod prostowniczych. W przypadku mostków prostowniczych jednofazowych (Graetza) układ zbudowany jest z dwóch gałęzi ułożonych równolegle i zawierających po dwie diody. Układy przeznaczone do prądu wielofazowego mają większą liczbę gałęzi, odpowiadająca liczbie faz układu wielofazowego.

 

Gdzie stosowane są diody prostownicze?

Ich podstawowym zastosowaniem jest prostowanie prądu, czyli zamiana prądu zmiennego o niskiej częstotliwości na prąd stały. W diodach i mostkach prostowniczych przewodzenie prądu następuje dopiero po przekroczeniu pewnej wartości napięcia w kierunku przewodzenia. Diod i mostków prostowniczych używa się obecnie we wszelkich urządzeniach zasilanych z sieci elektrycznej i przekształcających prąd zmienny w prąd pulsujący. Są to różnego rodzaju zasilacze, ładowarki czy prostowniki.

Konstrukcja zarówno diod, jak i mostków prostowniczych jest bardzo różna. Od części lutowanych na tradycyjnych płytkach drukowanych (THT) do elementów przeznaczonych do montażu na powierzchni ścieżek płytki (SMD). Bardzo bogaty wybór diod prostowniczych i mostków oferuje firma Micros.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie