Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Wielki Zderzacz Hadronów zatrzymany przez... łasicę
Kategoria: Inne   Niedziela, 01 maj 2016 11:49 Autor: admin

Wielki Zderzacz Hadronów zatrzymany przez... łasicę

Wielki Zderzacz Hadronów zatrzymany przez... łasicę foto: Wikimedia Commons/CC

Największy na świecie akcelerator cząstek, Wielki Zderzacz Hadronów, przestał pracować. W piątek wczesnym rankiem odnotowano poważne problemy z zasilaniem. Rzecznik CERN potwierdził, że na terenie obiektu pojawił się mały futrzany intruz.

Specjaliści zmuszeni byli wyłączyć akcelerator LHC i przerwać wszelkie prace, choć domyślali się co spowodowało tę awarię. Podczas śledztwa znaleziono zwłoki zwęglonego zwierzęcia, prawdopodobnie łasicy, a obok niej przegryziony kabel zasilający.

Co prawda naprawa zajmie tylko kilka dni, ale samo uruchomienie maszyny, tak aby znów pracowała z pełną mocą, może zająć znacznie więcej czasu. Przewiduje się że LHC może wznowić eksperymenty nawet w połowie maja.

Warto dodać że w przeszłości zdarzały się już podobne incydenty. W 2009 roku w jednym z urządzeń znajdujących się na powierzchni znaleziono kawałek bagietki, którą miał upuścić ptak. Spowodowało to przegrzanie się niektórych elementów akceleratora.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 01 maj 2016 13:33
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Wielki Zderzacz Hadronów zatrzymany przez... łasicę