Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Co wybrać, drukarkę laserową czy atramentową?
Kategoria: Inne   Czwartek, 07 lipiec 2016 09:23 Napisał

Co wybrać, drukarkę laserową czy atramentową?

Wysoka cena drukarek laserowych sprawiała, że do niedawna używane były wyłącznie w firmach. Obecnie w sprzedaży można znaleźć również modele małe i tanie, które dedykowane są do użytku domowego. Czy tak łatwa dostępność kolorowych drukarek laserowych sprawi, że wyprą one tanie i niezawodne drukarki atramentowe?

Można powiedzieć, że wydruk za pomocą atramentu jest obecnie najpopularniejszym sposobem na wydobywanie treści cyfrowej z komputerów. Ta technika druku, przyjęła się zarówno w prostych urządzeniach, jak i w skomplikowanych wielozadaniowych modelach. Mimo tego, że są one tak popularne, posiadają też również wady. Jedną z głównych minusów używania tuszu jest to, że nie zawsze wyschnie po zakończeniu drukowania. Czasami więc na kartce mogą pojawić się zmazy, a że często nie jest wodoodporny można nieopatrznie rozetrzeć go ręką. Drukarki atramentowe w porównaniu do laserowych działają dość wolno, a do tego zasobniki z atramentem opróżniają się dość szybko, przez co przy dużej ilości wydruków koszty rosną wprost proporcjonalnie.

Toner do drukarki laserowej jest bardziej wydajny

Zatem w przypadku gdy drukarka jest wykorzystywana dość intensywnie, warto rozważyć zamianę atramentowej na laserową. Wykorzystują one toner, czyli specjalny proszek, który pod wpływem światła oraz przy udziale ładunków elektrostatycznych jest nanoszony na papier. Jest to technika dużo trwalsza niż drukowanie przy użyciu atramentu, a do tego taki nadruk jest odporny na wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Toner do drukarki laserowej jest również wydajniejszy i starcza na większą ilość kartek, przez co drukowanie jest nieporównywalnie tańsze.

Niestety drukarki laserowe nie sprawdzają się przy drukowaniu zdjęć, gdyż oferują sporo niższą rozdzielczość niż drukarki atramentowe. Zdjęcia wydrukowane za pomocą lasera nie wyglądają tak dobrze jak odbitki wykonane na papierze fotograficznym przy użyciu atramentówki. Drukarki laserowe doskonale sprawdzają się w wykonywaniu nadruków kolorowych na zwykłym papierze. Właśnie dlatego są one częściej wykorzystywane do drukowania plakatów, etykiet, grafik czy wizytówek.

Tusz kontra toner, który tańszy

Tak naprawdę koszty drukowania są w dużym stopniu zależne od konkretnego modelu sprzętu. Jednak zwykle zakup nowego tuszu czy toneru mieści się w granicach od 50 do 80 procent wartości urządzenia. To strasznie drogo, zwłaszcza jeśli drukarka funkcjonuje w firmie. W ramach szukania oszczędności można zdecydować się na zakup zamienników, które są tak samo wydajne, a kosztują dużo mniej. Niezależnie od tego czy są to tusze do drukarek brother, czy tonery do drukarki laserowej, jeśli są produkowane przez dobre firmy to nie odbiegają jakością od oryginału i zapewniają taką samą wydajność.

Wybór pomiędzy drukarką atramentową a laserową nie jest prosty, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto znać wszystkie mocne oraz słabe strony danego sprzętu by podjąć właściwą decyzję zakupową. Wszystko zależy również od intensywności wykorzystania oraz docelowego przeznaczenia urządzenia.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Co wybrać, drukarkę laserową czy atramentową?