Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Kto składa sprzęt Apple?
Kategoria: Inne   Wtorek, 30 lipiec 2013 13:19 Autor: admin

Kto składa sprzęt Apple?

Kto składa sprzęt Apple? foto: wikimedia commons

Zatrudnianie dzieci w fabrykach to tylko jedno z kilkudziesięciu naruszeń praw pracowników, do jakich dochodzi w fabrykach Pegatron Group, ważnego dostawcy Apple – uważa organizacja China Labor Watch.

Trzy lata temu firma Apple sama przyznała, że w fabrykach produkujących jej sprzęt dochodziło do zatrudniania dzieci oraz naruszania innych praw pracowników. Firma obiecała zadbać o wyeliminowanie tych praktyk, ale to się najwyraźniej nie udało. W roku 2012 organizacja Fair Labor Association (FLA) opublikowała raport bardzo surowy dla chińskich fabryk Foxconnu. Według FLA w zakładach tej firmy nieprzestrzegane były nawet chińskie standardy pracy, które uznawane są za wyjątkowo liberalne.

Teraz kolejny raport stawiający produkcję gadżetów Apple w nie najlepszym świetle wydała organizacja China Labor Watch (CLW). Ten 60-stronicowy dokument dotyczy fabryk firmy Pegatron Group. Jest efektem pracy osób, które w dyskretny sposób przeprowadziły prawie 200 wywiadów z pracownikami tych fabryk.

Z raportu wynika m.in. że:Kto składa sprzęt Apple?

- większość pracowników produkcji pracuje ponad 60 godzin tygodniowo, nawet do 69 godzin – także kobiety w ciąży pracowały po 11 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu,

- pracowników przymuszano do pracy w nadgodzinach,

- w fabrykach pracowali ludzie poniżej 18 roku życia, w takim samym wymiarze czasu jak dorośli,

- część czasu pracy nie była liczona do wynagrodzenia (od 7 do 14 godzin czasu pracy miesięcznie),

- stosowano takie praktyki jak wstrzymywanie dokumentów pracowników oraz potrącania kar umownych z wypłat w razie zwolnienia przed upływem trzech miesięcy,

- pracownicy byli zastraszani, poddawani karom zbiorowym, pozbawiani wypoczynku, mieszkali w zatłoczonych pokojach bez dostępu do łazienki i nawet ciepłej wody. Poważnie zaniedbywano kwestie BHP.

W raporcie są również zdjęcia obrazujące pewne problemy i bardziej szczegółowe omówienia stosowanych praktyk i związanych z nimi niebezpieczeństw dla ludzi. Powyżej zdjęcia pomieszczeń mieszkalnych robotników.

Co na to Apple i Pegatron? Oczywiście obie firmy traktują sprawę poważnie i zapowiadają wszczęcie własnych postępowań w tej sprawie. Szczególnie ciekawe jest takie oświadczenie ze strony Pegatronu, który w tej chwili chce zrobić wrażenie, jakby wcześniej nie miał pojęcia o tym, co dzieje się w jego własnych fabrykach.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 30 lipiec 2013 14:34