Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Samochody elektryczne mogą wkrótce zdetronizować firmy naftowe
Kategoria: Inne   Piątek, 21 październik 2016 16:54 Autor: admin

Samochody elektryczne mogą wkrótce zdetronizować firmy naftowe

Ekonomiści oraz dziennikarze twierdzą, że samochody elektryczne mogą w niedalekiej przyszłości wyprzeć z rynku przemysł naftowy. Mimo tych zapewnień, póki co nie widać specjalnej zmiany.

Agencja ratingowa Fitch wysyła złowieszcze ostrzeżenia, spowodowane samochodami elektrycznymi. Póki co wydaje się być niemożliwe, by cały przemysł naftowy miał zniknąć za sprawą elektrycznych pojazdów.

Financial Times opublikował na podstawie raportów Fitch informację: "Przyspieszenie elektryfikacji infrastruktury transportowej będzie wysoce negatywne dla profilu sektora naftowego. W skrajnym scenariuszu samochody elektryczne zdobędą pięćdziesięcioprocentowy udział na rynku w ciągu dziesięciu lat, a jedna czwarta europejskiego popytu na benzynę może zniknąć".

Scenariusz zakłada także sytuację, w której nerwowi inwestorzy rozpoczną sprzedaż wszystkich swoich aktywów, dołączonych do firm naftowych. Raport Fitch przedstawia również pewien rodzaj zapętlenia: udzielanie pożyczek stanie się droższe, co będzie jeszcze bardziej stresujące dla inwestorów, którzy będą w dalszym ciągu sprzedawać, a kredyty nadal będą drożeć, co dodatkowo obniży wartość spółek naftowych.

Problem dotyczy nie tylko samych koncernów naftowych - przedsiębiorstwa energetyczne, które przez dziesięciolecia zarabiały na tradycyjnych elektrowniach paliwowych, mogą także zbankrutować. Samochody elektryczne mogą być wykorzystywane do przechowywania ogromnych ilości energii elektrycznej, co pomoże wyeliminować problem skokowej natury elektrowni słonecznych oraz wiatrowych.

Jednak artykuł jest komentowany jako skrajnie pesymistyczny scenariusz wobec firm naftowych, dodatkowo mało prawdopodobny. Jeden z dyrektorów firmy naftowej wypowiedział się, że chyba nastąpił przełom w cenach samochodów elektrycznych, gdyż stały się one osiągalne w krajach rozwijających się. Takie pojazdy mogą mieć duży wpływ na popyt na ropę, ale dodał także, że większym zagrożeniem dla jej popytu była poprawa efektywności zużycia paliwa w konwencjonalnych samochodach.

Nie ma jednak co ukrywać, jeśli samochody elektryczne będą dalej tanieć, z pewnością rynek doświadczy poważnych zmian. Produkcja Tesli Model 3 i Chevroleta Chevy Bolt ma rozpocząć się w 2017 roku.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 21 październik 2016 17:10
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Samochody elektryczne mogą wkrótce zdetronizować firmy naftowe