Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rośliny mogą pomóc w wykrywaniu min
Kategoria: Inne   Wtorek, 08 listopad 2016 14:15 Autor: admin

Rośliny mogą pomóc w wykrywaniu min

Rośliny mogą pomóc w wykrywaniu min foto: Wikimedia Commons/CC

Do wykrywania min szkoli się szczury, pszczoły, a nawet delfiny. Jednak naukowcy zwrócili uwagę na jeszcze bardziej nieprawdopodobnego sojusznika w wykrywaniu bomb: szpinak.

Słynące z właściwości zdrowotnych warzywo, może wkrótce dać ludziom jeszcze więcej lat do przeżycia, pomagając zidentyfikować ukryte materiały wybuchowe. Dzięki pracy naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts, stworzono technikę wykorzystującą nanururki węglowe w liściach szpinaku.

Nanorurki są specjalnie przystosowane do interakcji ze związkami chemicznymi, zwanymi nitrozwiązkami, które są powszechnie stosowane w bombach. W swoich eksperymentach, które zostały opisane w czasopiśmie Nature Materials, naukowcy badali nitrozwiązek o nazwie kwas pikrynowy.

Kwas wchłania się z wody gruntowej do korzeni rośliny i jest transportowany do warstwy mezofilu, w której zachodzi większość fotosyntezy oraz gdzie wykrywają go nanorurki. Gdy naukowcy naświetlają laserem nanorurki, wydzielają one sygnał fluorescencyjny, który świadczy o wykryciu nitrozwiązku. Sygnał ten może być dostrzegalny przy użyciu kamery termowizyjnej z odległości maksymalnie jednego metra, ale zespół pracuje nad zwiększeniem tej odległości.

Rośliny wykazujące integracja z systemami elektronicznymi zostały nazwane roślinami nanobionicznymi, a współautor badania Michael Strano, opisał odkrycie swojego zespołu, jako "nową demonstrację bariery, którą trzeba pokonać w komunikacji między człowiekiem, a rośliną".

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 08 listopad 2016 17:01
alexjones.pl Technologia i nauka Inne Rośliny mogą pomóc w wykrywaniu min