Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 16 grudzień 2012 23:53 Napisał

Sonda Cassini sfotografowała miniaturową wersję rzeki Nil na księżycu Saturna

Na zdjęciu Tytana, wykonanym przez sondę kosmiczną Cassini, widać coś, co przypomina miniaturową wersję jednej z największych rzek na Ziemi – Nilu. O odkryciu poinformowały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz NASA.

"Nil" na księżycu Saturna jest jednak zdecydowanie mniejszy niż ten ziemski, ma bowiem około 400 kilometrów długości. Naukowcy przypuszczają, że widoczna na zdjęciu dolina jest wypełniona cieczą, gdyż na radarowych mapach ma kolor ciemny, wskazujący na gładką powierzchnię.

 

Zdjęcie wykonano 26 września 2012 roku podczas 87. przelotu sondy obok Tytana, największego księżyca Saturna. Dolina rzeki przekracza północne obszary podbiegunowe i wpada do morza Kraken Mare, jednego z trzech wielkich mórz w tej części Tytana.

 

Tytan to jedyny pozaziemski świat, o którym wiadomo, że posiada stabilne obszary cieczy na swojej powierzchni. Na Ziemi mamy cykl hydrologiczny obiegu wody, natomiast na Tytanie podobnie działa cykl opierający się na węglowodorach takich jak metan i etan.

 

Kilka lat temu, w 2008 roku, spektrometr widzialny i podczerwony sondy Cassini potwierdził występowanie ciekłego etanu w jeziorze na południowej półkuli Tytana. Jezioro to nazwano Ontario Lacus. Z kolei pod koniec 2010 roku kamery sondy ukazały obszary, które pociemniały po niedawnym deszczu.

 

Misja Cassini-Huygens jest wykonywana w ramach współpracy NASA, ESA oraz włoskiej agencji kosmicznej.(PAP)


Źródło artykułu: Nauka w Polsce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 19 grudzień 2012 01:48