Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Dostarczenie internetu na Marsa jest możliwe, twierdzi Elon Musk
Kategoria: Kosmos   Piątek, 20 październik 2017 11:47 Autor: admin

Dostarczenie internetu na Marsa jest możliwe, twierdzi Elon Musk

W ostatnim czasie snuje się wiele planów na temat wysłania ludzi na podbój Czerwonej Planety w ciągu najbliższych dziesięcioleci - budzi to wiele wyobrażeń i plotek. Zainteresowani tematem internauci za pośrednictwem portalu Reddit postanowili zapytać Elona Muska o to, czy kolonizatorzy będą mieli dostęp do Internetu.

W zeszłą sobotę Elon Musk uczestniczył w forum Ask Me Anything (AMA), organizowanym przez portal Reddit, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące najnowszej rakiety SpaceX. Jeden z użytkowników portalu zadał pytanie dotyczące możliwości zapewnienia na Marsie Internetu.

Musk, który starał się utrzymywać całe wirtualne spotkanie w zabawowym tonie odpowiedział: „Jeśli ktokolwiek chce zbudować szerokopasmową łączność z Marsem, zapraszam do współpracy”.

Jednak czy wizja stworzenia dostępu do Internetu na Marsie jest naprawdę niewykonalna? Jeden z uczestników forum zasugerował, że teoretycznie możliwe jest przechowywanie pewnego fragmentu internetu niedaleko Marsa.

Musk zagłębił się nieco w temat. Przyznał, że dobrym pomysłem byłoby pozbycie się nagłówków z przesyłanych danych (zawierają one wiedzę na temat przesyłanych informacji: ich długość, adres źródłowy, adres docelowy itp.) i stworzenie źródła bardzo skompresowanych danych, opartego na protokole UDP.

Całość można by sprawdzać za pomocą CRC (cyklicznego kodu namiarowego) – jest to system sum kontrolnych, dzięki któremu można wykrywać przypadkowe błędy pojawiające się podczas przesyłania danych.

„Największy dystans jaki może dzielić Ziemię i Marsa to ponad 22 minuty świetlne, najmniejszy – 3 minuty świetlne. Myślę, ze można by korzystać tam ze Snapchata.” - podsumował wizjoner.

Musk już w 2015 roku przedstawił pomysł umieszczenia setek satelitów na orbicie Ziemi, 1200 km od jej powierzchni, aby pomóc rozwinąć system światowej komunikacji. Ponieważ światło szybciej podróżuje w próżni niż w atmosferze, mogłoby to przybliżyć nas do udostępnienia internetu także na Marsie.

Chociaż jeden z byłych pracowników SpaceX powiedział niedawno, że nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury i technologii by zrealizować ten pomysł, to przed wyruszeniem na Czerwoną Planetę jeszcze wiele może się w tej kwestii zmienić.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 20 październik 2017 12:12
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Dostarczenie internetu na Marsa jest możliwe, twierdzi Elon Musk