Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Na Księżycu znaleziono wodę
Kategoria: Kosmos   Środa, 26 lipiec 2017 03:29 Autor: Kaszuszka

Na Księżycu znaleziono wodę

Międzynarodowy zespół planetologów doszedł do wniosku, że na Księżycu jest woda. Wyniki badań na ten temat zostały opublikowane w magazynie Nature Geoscience, krótko poinformował o nich Uniwersytet Browna (USA).

© Fotolia/ Andrii Muzyka

Specjaliści przeanalizowali dane przekazane przez indyjską sondę księżycową Chandrayaan-1. Przy pomocy analizy spektralnej został określony skład chemiczny prastarych osadów wulkanicznych na powierzchni Księżyca, które okazały się bogate w wodę.

Wulkaniczne osady zawierają m.in. szklane koraliki, uformowane podczas erupcji, wynoszących na powierzchnię materiał z wnętrza Księżyca.

Co prawda wykryte w wulkanicznych szklanych koralikach ilości wody stanowią zaledwie 0,05 proc. (pod względem wagi), jednak zdaniem specjalistów można by ją odzyskiwać i wykorzystywać w przyszłych misjach księżycowych.

Uczeni nie znają dokładnego pochodzenia wody we wnętrzu satelity Ziemi. Wcześniej jej ślady na Księżycu odnajdywały misje Apollo, w trakcie których na Ziemię dostarczane były próbki gruntu księżycowego. Oprócz tego woda w postaci lodu występuje w zaciemnionych kraterach na biegunach Księżyca.    Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Środa, 26 lipiec 2017 10:58
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Na Księżycu znaleziono wodę