Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy
Kategoria: Kosmos   Piątek, 24 listopad 2017 08:44 Autor: Andreas

Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy

Dream Chaser Dream Chaser Wikimedia/Public Domain

Cztery lata po swoim pierwszym locie testowym, zakończonym niepowodzeniem, firma Sierra Nevada Corporation (SNC) ogłosiła, że ich prom kosmiczny, zwany Dream Chaser, bezpiecznie wylądował po spadku swobodnym z wysokości prawie 4 km. To kolejny krok naprzód w kierunku prywatyzacji lotów kosmicznych.

Próbę przeprowadzono 11 listopada bieżącego roku. Helikopter Columbia Helicopters 234-UT Chinook wzniósł na wysokość 3800 metrów model testowy wahadłowca Dream Chaser. Statek przez minutę wykonywał spadek swobodny, po czym samodzielnie wylądował na lotnisku w Edward Air Force Base w Kaliforni. Najnowsze osiągnięcie to spory postęp, ponieważ poprzedni test, który miał miejsce w październiku 2013 roku, zakończył się porażką, po tym jak statek rozbił się w wyniku awarii podwozia.

Dream Chaser to pojazd wielokrotnego użytku, zaprojektowany pod kątem świadczenia usług transportowych na niską orbitę Ziemi. To aktualnie jedyny komercyjny statek kosmiczny, który mógłby przewozić ludzi i korzystać z lądowisk dla zwykłych samolotów. Docelowo ma być w stanie wynieść na orbitę 5,5 tysiąca kg ładunku i powrócić z prawie 2 tysiącami kg.

Pierwszy lot orbitalny Dream Chasera zaplanowano na 2020 rok, gdy statek wykona 6 misji transportowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Loty będą realizowane w ramach programu NASA Commercial Resupply Services (przyznawanie kontraktów zaopatrzeniowych prywatnym firmom), którego beneficjentami są również firmy SpaceX oraz Orbital ATK.

 


Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 24 listopad 2017 09:00
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy