Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Silniki sondy Voyager-1 uruchomione ponownie po 37 latach bezczynności!
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 03 grudzień 2017 15:01 Autor: Andreas

Silniki sondy Voyager-1 uruchomione ponownie po 37 latach bezczynności!

Voyager and Jupiter Voyager and Jupiter Kevin Gill/Flickr/CC BYD 2.0

Inżynierowie NASA dokonali czegoś niezwykłego. Udało im się uruchomić silniki statku kosmicznego Voyager 1, które nie zostały wykorzystane od 1980 roku. Operacja była obarczona dużym ryzykiem, bo statek kosmiczny opuścił już Układ Słoneczny.

Maszyneria jednak zadziałała, co potwierdza wspaniałą pracę zespołu budującego ten pojazd pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Naukowcy z NASA już w 2014 roku zaczęli zauważać spadek skuteczności głównych silników i aby kierować pojazdem w przestrzeni międzygwiezdnej wymaganej więcej energii. 

Zdecydowano, aby wznowić pracę silników odpowiedzialnych za korektę trajektorii, które były używane ostatni raz podczas lotu Voyagera wokół Jowisza, Saturna i ich satelitów. W tym celu specjaliści musieli nauczyć się obsługi przestarzałego języka programowania. 

Uruchamianie silnika odbyło się 28 listopada, a po 19,5 godziny uzyskano sygnalizację ich udanego startu. Jak twierdzą eksperci z Jet Propulsion Laboratory, dzięki tym silnikom, które nadal działają po 37 latach, żywotność sondy Voyager-1 może zostać przedłużona o 2 do 3 lat. 

Sonda międzyplanetarna Voyager-1, należąca do NASA rozpoczęła swoją podróż 40 lat temu. Jest to pierwszy ziemski pojazd, który przekroczył krańce heliosfery, czyli znalazł się w przestrzeni międzygwiezdnej. 

Dzięki Voyagerowi i zaplanowanej orbity uzyskaliśmy zdjęcia Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna. Szczególnie warte wspomnienia są też niesamowite zdjęcia księżyców Jowisza i Saturna.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 03 grudzień 2017 15:15
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Silniki sondy Voyager-1 uruchomione ponownie po 37 latach bezczynności!