Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Są pierwsze wyniki skanu radiowego, który ma wykryć czy dziwna asteroida Oumuamua jest statkiem kosmicznym obcych
Kategoria: Kosmos   Sobota, 16 grudzień 2017 08:53 Autor: Andreas

Są pierwsze wyniki skanu radiowego, który ma wykryć czy dziwna asteroida Oumuamua jest statkiem kosmicznym obcych

www.CGPGrey.com www.CGPGrey.com CGP Grey/Flickr/CC BY 2.0

Jak wiadomo ostatnio cały astronomiczny świat został zszokowany pojawieniem się w naszej przestrzeni kosmicznej niezwykłego obiektu, który ze względu na swoją trajektorię i kształt jest poważnie rozważany jako prawdopodobny statek kosmiczny obcych. Astronomowie uczestniczący w projekcie Breakthrough Listen, prowadzili wczoraj nasłuch radiowy tej dziwnej cylindrycznej "asteroidy", która jest pierwszym znanym nam obiektem tego typu pochodzącym spoza naszego układu.

Według oficjalnego komunikatu nie zdołano jeszcze wykryć żadnych obcych sygnałów radiowych. Naukowcy przeanalizowali dane, które obejmowały nasłuch prowadzony w zakresie od 1,7 do 2,6 GHz, po czym donieśli, że nie wykryto żadnych sygnałów o charakterystyce wskazującej na sztuczne pochodzenie obiektu. Eksperci podkreślają jednak, że trwają prace nad przetwarzaniem danych z pozostałych zakresów częstotliwości radiowych, aż do 12 GHz.

Tak zwana "asteroida" Oumuamua została odkryta w październiku 2017 roku. Ustalono, że to ciało niebieskie ma czerwony kolor powierzchni i mierzy około 800 metrów. Sensację wzbudził, podczas gdy asteroida ma wydłużony kształt przypominający cygaro. Według naukowców wiek tego obiektu szacowany jest na miliardy lat i musiało upłynąć około 45 milionów lat od czasu gdy okrążył inną gwiazdę niż Słońce.

Nasłuch radiowy dziwnego cylindrycznego obiektu Oumuamua, odbędzie się to dzięki wspomnianemu programowi Breakthrough Listen, który został uruchomiony przez Stephena Hawkinga w 2015 roku za pieniądze rosyjskiego miliardera Jurija Milnera oraz szefa Facebooka, Marka Zuckerberga. W ramach wartego ponad 100 milionów dolarów projektu badawczego wykorzystuje się dostępne metody astronomiczne w celu poszukiwania dowodów istnienia cywilizacji pozaziemskich.

Uwagę ekspertów zwrócił właśnie ten niezwykły obiekt, który początkowo miał być kometą potem planetoidą z innego systemu planetarnego niż Układ Słoneczny, a teraz nawet Instytut SETI nie wyklucza, że może to być artefakt Obcych lub ich sonda badawcza, która zapuściła się do naszego systemu. 

Sesję nasłuchu radiowego wykonano wczoraj. Wykorzystano do tego celu największy na świecie w pełni sterowalny radioteleskop Green Bank w Stanach Zjednoczonych. Obiekt znany jako Oumuamua został  przeskanowany w czterech zakresach pasma radiowego od 1 do 12 GHz. Być może dzięki temu uda się odkryć coś sensacyjnego, lub przynajmniej dowiedzieć się nieco więcej na temat tego dziwnego cylindrycznego obiektu.

 

 
Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 16 grudzień 2017 09:52
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Są pierwsze wyniki skanu radiowego, który ma wykryć czy dziwna asteroida Oumuamua jest statkiem kosmicznym obcych