Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos SpaceX wysłało na ISS używaną kapsułę Dragon dzięki rakiecie z odzysku
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 17 grudzień 2017 11:47 Autor: Andreas

SpaceX wysłało na ISS używaną kapsułę Dragon dzięki rakiecie z odzysku

Falcon 9 and Dragon Falcon 9 and Dragon SpaceX/Flickr/Public Domain

Korporacja SpaceX osiąga kolejne wielkie sukcesy. W piątek po raz pierwszy użyła rakiety z odzysku Falcon 9, aby wynieść używaną już wcześniej kapsułę Dragon. Wszystko to odbyło się w jednej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9 wraz z ładunkiem została odpalona z przylądka Canaveral na Florydzie. Następnie pierwszy człon rakiety dokonał udanego lądowania na platformie w Cape Canaveral Air Force Station, zaś kapsuła Dragon wraz z ponad 2-tonowym ładunkiem zmierza obecnie w kierunku stacji ISS. Gdy sprzęt trafi w ręce załogi stacji, Dragon zostanie odesłany na Ziemię i wyląduje z pomocą spadochronów.

Wykorzystana podczas obecnej misji zaopatrzeniowej NASA rakieta była już używana w czerwcu przy podobnej okazji, zaś kapsuła Dragon po raz pierwszy została wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2015 roku. Zatem SpaceX wykorzystał wiele używanych elementów i jak widać odniósł sukces w tym dosyć ryzykownym przedsięwzięciu.

Firma należąca do Elona Muska zdołała już w sumie 20 razy odzyskać pierwsze stopnie swoich rakiet Falcon 9. To udowadnia, że rakiety wielokrotnego użytku SpaceX zostały opracowane prawdopodobnie do perfekcji, co wiąże się z wielkimi oszczędnościami jeśli chodzi o misje kosmiczne. Dzięki temu posiadamy łatwiejszy dostęp do przestrzeni kosmicznej, zaś SpaceX pozostawia swoją konkurencję daleko w tyle.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 17 grudzień 2017 12:27
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos SpaceX wysłało na ISS używaną kapsułę Dragon dzięki rakiecie z odzysku