Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Ta asteroida nam nie zagrozi
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 21 styczeń 2018 07:57 Napisał

Ta asteroida nam nie zagrozi

Ta asteroida nam nie zagrozi Hubble ESA/Flickr/CC BY 2.0

W ostatnich latach zrobiło się gęsto zarówno wokół Ziemi - za sprawą coraz częściej wykrywanych asteroid przelatujących koło naszej planety - jak i w newsach, które każdego miesiąca donoszą o jakimś kawałku skały nad naszymi głowami.

Na 4 lutego NASA zapowiedziała przelot asteroidy 2002 AJ129. W momencie peryhelium (najmniejszego dystansu do Ziemi) będzie nas dzieliło od asteroidy 4,2 mln km. To około 12 razy więcej, niż odległość między Ziemią i Księżycem. Wyjątkowa jest prędkość 2002 AJ129 - wynosi ona około 110 tyś km/h. To rekordowa wartość jak na "near by" przelatujący skalny obiekt, co wynika z bliskości jego orbity wobec Słońca. Wszelako przelatując przez nasz układ niedawno Oumuamua pędziła jeszcze szybciej, bo ponad 300 tyś km/h, co było jedną z podstaw spekulacji o jej nie naturalym pochodzeniu.

2002 AJ129 jest klasyfikowany jako "potencjalnie niebezpieczny", albowiem klasyfikacja ta obejmuje wszystko, co się zbliży do Ziemi na dystans mniejszy niż 4,6 mln km. Wszelako Paul Chodas z NASA’s Jet Propulsion Laboratory informuje, że orbita tej asteroidy jest śledzona od 14 lat, co pozwala na jej bardzo precyzyjne przewidzenie i obiekt ten  nie stanowi żadnego zagtożenia dla naszej planety.


 

Źródło: alexjones.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 21 styczeń 2018 08:07