Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Super Niebieski Krwawy Księżyc
Kategoria: Kosmos   Poniedziałek, 29 styczeń 2018 08:46 Napisał

Super Niebieski Krwawy Księżyc

Super Niebieski Krwawy Księżyc yvonneh11/PixaBay/CC0 Creative Commons

Sporo tytułów dla swojej najbliższej pełnej i zarazem zasłoniętej ekspozycji nazbierał Księżyc. We środę 31 stycznia wystąpi on w pełni, w "błękicie", w czerwieni i zarazem w powiększeniu. Super Niebieski Krwawy Księżyc.

Składa się na to kilka okoliczności, które współwystępują w jednym czasie stosunkowo rzadko. Analogiczna konfiguracja astronomiczna miała miejsce 150 lat temu.

Po pierwsze owa styczniowa pełnia - druga w styczniu, co samo w sobie jest ewenementem - to tzw. Super Pełnia. Księżyc będzie się znajdował w peryhelium, czyli punkcie najbliższym Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Skutkuje to wrażeniem znacznego powiększenia jego widocznej tarczy. Nominalnie to powiększenie sięgnie 14%, ale wizualnie wydawać się będzie znacząco większe.

Po drugie Księżyc zostanie w czasie tej pełni w pełni zaćmiony. To z kolei skutkuje zmianą jego koloru na czerwony - zwany złowrogo "krwistym". Oczywiście ową czerwoną tarczę zobaczą Ci, którzy w danym momencie nie będą widzieć efektu pełnego zaćmienia. Efekt pełnego zaćmienia będą mogli podziwiać głównie Amerykanie z USA.

Dopisanie do nazewnictwa opisywanego zjawiska określenia "niebieski" (Blue Moon) jest kwestią metaforyki. Nie dotyczy to koloru tarczy Księżyca, ale unikalności połączenia pełni, super pełni i zaćmienia. I okoliczności dwukrotnej pełni w jednym miesiącu. Stąd "Super Blue Blood Moon".

W realiach Polski wiele z tej unikatowości zjawiska nie zobaczymy, albowiem początek zaćmienia półcieniowego rozpocznie sięo godz. 11.51, początek zaćmienia częściowego - o godz. 12.48, początek zaćmienia całkowitego - o godz. 13.52, zaś maksimum zaćmienia o godz. 14.31. Koniec zaćmienia całkowitego - o godz. 15.08, koniec zaćmienia częściowego - o godz. 16.11, koniec zaćmienia półcieniowego - o godz. 17.08. Na tę właśnie końcówkę mamy szansę się załapać w Polsce.

Wszelako NASA zamierza transmitować całe zaćmienie z USA więc jeżeli ktoś bardzo chce, to może je obejrzeć on line.

Andreas

 

Źródło: alexjones.pl

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 29 styczeń 2018 12:02
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Super Niebieski Krwawy Księżyc