Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Falcon Heavy spółki SpaceX jest w drodze do Marsa
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 08 luty 2018 07:02 Autor: Andreas

Falcon Heavy spółki SpaceX jest w drodze do Marsa

Falcon Heavy Falcon Heavy SpaceX/Flickr/Public Domain

Nowa potężna rakieta nośna Falcon Heavy produkcji spółki SpaceX we wtorek startowała z przylądka Canaveral: w kosmos udał się sportowy samochód właściciela SpaceX Elona Muska.

Po kilkunastu minutach po starcie wylądowały dwa boczne stopnie pomocnicze. Pół minuty później odłączył się centralny stopień. Powrót na Ziemię był dla niego znacznie trudniejszym zadaniem: miał lądować na Atlantyku na specjalnym statku, jednak to mu się nie udał. Rozbił się. Górny, drugi stopień z zamontowanym na nim niecodziennym ładunkiem w postaci samochodu i siedzącego w środku manekina, poleciał zgodnie z planem dalej. Obecnie pierwsze kosmiczne auto podąża z prędkością kilkunastu tysięcy km/h w kierunku Marsa. Minie go za kilka miesięcy i poleci dalej w kierunku Pasa Asteroid. Będzie krążyło po Układzie Słonecznym w nieskończoność.

Pierwszy lot Falcon Heavy można więc uznać za prawie całkowicie udany. Chociaż jego producenci, w tym również Elon Musk przyznali się, że do ostatniej chwili nie wykluczali prawdopodobieństwa awarii na starcie. Odetchnęli z ulgą, dopiero gdy górny stopień znalazł się na orbicie wstępnej. Na dzień dzisiejszy Falcon Haevy jest najbardziej potężną rakietą, której nośność wynosi prawie 64 tony.

To jest pierwsza tak duża i tak skomplikowana rakieta prywatna. Dotychczas tylko USA i ZSRR w ramach swoich państwowych programów kosmicznych zbudowały rakiety klasy "superciężkiej", czyli takie, które są w stanie dostarczyć w kosmos co najmniej 50 ton ładunku.

Czołowy pracownik naukowy Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk Natan Ejsmont w wywiadzie dla radia Sputnik nazwał ten start poważnym osiągnięciem, mimo incydentu, który miał w nim miejsce:

„Jest to naprawdę wielki sukces, który oznacza, że obecnie Amerykanie mają możliwość wznowienia lotów na Księżyc. Charakterystyki Falcon Heavy oczywiście nie w pełnej mierze zgadzają się z osiągnięciami Amerykanów w trakcie wykonywania przez nich operacji związanych z lotami załogowymi na księżyc, a jednak mimo wszystko jest to sukces. Koszty startu są porównywalne do kosztów naszego „Protonu" i wynoszą około 90 milionów dolarów. A przecież wcześniej cały program lotów na Księżyc kosztował około 20 miliardów dolarów. Był to start niewiarygodnie tani. Tak poważne obniżenie ceny to pewny przełom, zwłaszcza że stopnie rakiety wracają na Ziemię. A przecież to właśnie wysokie koszty hamują badania w sferze kosmicznej" — powiedział Natan Ejsmont.

Godzinę po pomyślnym starcie swoje gratulacje spółce SpaceX i jej szefowi złożyli prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, szef United Launch Alliance Tori Bruno i rywal Muska szef firmy Virgin Galactic Richard Branson, który obecnie realizuje program budowy wahadłowca suborbitalnego.

Oczekuje się, że dochody komercyjne z Falcon Heavy pomogą w pracach nad jeszcze większą rakietą BFR, która będzie już absolutną rewolucją. Pierwszy egzemplarz ma polecieć w ciągu kilku najbliższych lat. Będzie trzy razy większa od Falcon Heavy i ma służyć do lotów załogowych na Marsa, co jest marzeniem i ostatecznym celem Muska.Źródło: Sputnik Polska – najświeższe wiadomości i analityka: radio, foto, wideo, infografika


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 07 luty 2018 22:57
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Falcon Heavy spółki SpaceX jest w drodze do Marsa