Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Podbój Księżyca: kto i kiedy znów stanie na srebrnym globie?
Kategoria: Kosmos   Sobota, 12 maj 2018 08:34 Autor: Andreas

Podbój Księżyca: kto i kiedy znów stanie na srebrnym globie?

Podbój Księżyca: kto i kiedy znów stanie na srebrnym globie? Cody/Flickr/CC BY 2.0

Pierwsza od 40 lat misja Rosji na Księżyc zostanie przeniesiona na 2021 rok.

Rosyjscy naukowcy sugerują odłożenie pierwszej w historii współczesnej Rosji misji na Księżyc automatycznej stacji międzyplanetarnej na 2021 rok. Taka propozycja zawarta jest w decyzji Rady Rosyjskiej Akademii Nauk ds. Kosmosu, do której dotarł Sputnik.

„Polecić korporacji państwowej Roskosmos odroczenie daty startu aparatu kosmicznego Luna-25 na okres od czerwca do października 2021 roku z uwzględnieniem rozwoju urządzenia Bius-L i niekorzystne warunki balistyczne wyprowadzenia sondy księżycowej na orbitę w 2020 roku” — głosi dokument.

Wcześniej szef Roskosmosu Igor Komarow podkreślił: „Podstawą rosyjskiego programu księżycowego jest uruchomienie trzech automatycznych stacji w latach 2019-2025. Pierwsza Luna-25 (Luna-Glob) kontynuuje przerwany na 43 lata program badawczy naszego naturalnego satelity. To będzie opracowanie technologii lądowania, badanie powierzchni księżyca na biegunie południowym. Druga, Luna-26 (Luna-Resurs) to aparat orbitalny do zdalnego badania księżyca i zapewnienia łączności z aparatem lądowniczym. Trzecia, Luna-27 (Luna-Resurs 1) to sonda do lądowania w celu prowadzenia badań kontaktowych i opracowania technologii tworzenia na Księżycu stale działającej bazy, badania regolitu i egzosfery. Start czwartego urządzenia Luna-28 (Luna-Grunt) odbędzie się po roku 2025. Jego zadaniem będzie pobranie próbek ziemi z księżycowej gleby na głębokości dwóch metrów w stanie naturalnym — po raz pierwszy w historii badania satelity Ziemi”.

Co do aparatu Luna-25, Igor Komarow powiedział: „Nieco zahamowała nas zewnętrzna sytuacja z dostawami od zagranicznych partnerów urządzeń dla Luny-25, ale robimy wszystko, aby dotrzymać terminu”.

Szef Roskosmosu podkreślił, że jest optymistą w sprawie organizacji wspólnych misji księżycowych, bowiem to ważny i obiecujący kierunek. Program księżycowy to zarówno stworzenie w ramach współpracy międzynarodowej do 2026 roku orbitalnej stacji księżycowej (DSG), jak i stworzenie w przyszłości po roku 2030 bazy księżycowej. W tym zakresie rosyjscy specjaliści poważnie współpracują ze swoimi chińskimi kolegami, jest wiele planów.

W styczniu tego roku okazało się, że naukowcy zmienili miejsce lądowania stacji księżycowej Luna-25: będzie musiała wylądować blisko bieguna południowego naturalnego satelity Ziemi, na północ od krateru Bogusławskiego, a nie w samym kraterze, jak wcześniej planowano. Miejsce zostało wybrane spośród kilkunastu rozważanych opcji. Nowy obszar lądowania charakteryzuje się wygodną rzeźbą terenu i jest dobrze oświetlony przez Słońce. Przypuszczalnie w ziemi znajduje się tam wystarczająco dużo lodu — Luna-25 powinna potwierdzić jego obecność. Zdaniem ekspertów, stacja powinna znaleźć miejsce dla przyszłej bazy załogowej, a lód jest konieczny do zapewnienia wody i paliwa rakietowego.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Sobota, 12 maj 2018 08:10
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Podbój Księżyca: kto i kiedy znów stanie na srebrnym globie?