Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Ukraina: testy „samozjadającego się” silnika rakietowego
Kategoria: Kosmos   Wtorek, 05 czerwiec 2018 08:15 Autor: Andreas

Ukraina: testy „samozjadającego się” silnika rakietowego

Ukraina: testy „samozjadającego się” silnika rakietowego Rusty Clark ~ 100K Photos/Flickr/CC BY 2.0

Grupa inżynierów w Ukrainy i Szkocji przeprowadziła w Dnieprzańskim Uniwersytecie Narodowym im. Ołesia Honczara testy laboratoryjne prototypu silnika do rakiety-autofagii „zjadającej” swoje komponenty w trakcie lotu – poinformował portal Science Alert.

Autorzy badania chcieli stworzyć silnik, którego wykorzystanie sprawiłoby, że małe i tanie rakiety stałyby się efektywne. Problem już istniejących aparatów polega na tym, że masa paliwa i jego magazynów wielokrotnie przekracza przydatny ładunek. Jeśli zmniejszyć wagę rakiety, objętość paliwa spali się szybciej niż jego masa, w wyniku czego aparat nie dostarczy ładunku na orbitę. Badacze twierdzą, że ich technologia pomoże znaleźć wyjście z tej sytuacji.

„Samozjadająca się” rakieta składa się z dwóch materiałów eksploatacyjnych — pręta paliwa stałego i utleniacza w jego wnętrzu. Po wprowadzeniu pręta do gorącego silnika, paliwo i utleniacz wyparują. Powstały gaz wykorzystywany jest do wytworzenia ciągu.

— Paliwo stałe stanowi „ciało” rakiety i w miarę poruszania się aparatu silnik będzie stopniowo „zjadać” pręt od podstawy do góry – powiedział jeden z twórców prototypu, profesor Uniwersytetu w Glasgow Patrick Harkness.

Ponadto taka konstrukcja powoduje, że można się obejść bez wykorzystania pręta, który mógłby stać się kosmicznymi śmieciami, dodał inżynier.

Na razie testy przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, gdzie utrzymywano pracę silnika przez minutę. Autorzy badania planują przeprowadzenie startu rakiety w najbliższej przyszłości.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 05 czerwiec 2018 10:53
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Ukraina: testy „samozjadającego się” silnika rakietowego