Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosjanie pracują nad rakietą wielokrotnego użytku
Kategoria: Kosmos   Wtorek, 05 czerwiec 2018 08:50 Autor: Andreas

Rosjanie pracują nad rakietą wielokrotnego użytku

Rosjanie pracują nad rakietą wielokrotnego użytku Press-service of FPI/ Sputnik

Próby pierwszej rosyjskiej rakieta wielokrotnego użytku odbędą się w 2022 roku.

Próby pierwszej rosyjskiej rakiety kosmicznej wielokrotnego użytku zaplanowano w Rosji na 2022 rok — poinformował MAI Rossiya Segodnya szef grupy projektowej Fundacji Badań Przyszłościowych Borys Satowski. 

Według niego program stworzenia przyszłościowego systemu rakietowo-kosmicznego wielokrotnego użytku klasy superlekkiej są realizowane wspólnie z Roskosmosem i Zjednoczoną Korporacją Budowy Samolotów. Jest już zakończony wstępny projekt bloku rakietowego wielokrotnego użytku.

„Schemat pracy systemu przewiduje oddzielenie się pierwszego stopnia rakiety nośnej na wysokości 59-66 km, jego powrót do rejonu startu i wylądowanie na zwykłym pasie startowym. W bazowej konstrukcji bloku wielokrotnego użytku zostanie zastosowane prostokątne skrzydło obrotowe o dużej rozpiętości i klasyczne stateczniki. Podczas lotu powrotnego na miejsce startu jest wykorzystywany zmodyfikowany seryjny silnik turboodrzutowy" — powiedział naukowiec. 

System jest przeznaczony do wyprowadzenia na orbitę heliosynchroniczną ładunku nośnego do 600 kg. Według wstępnych obliczeń koszt wyprowadzenia będzie półtora-dwukrotnie niższy niż w przypadku zwykłych rakiet podobnej klasy. Każdy sterowany blok jest zaprojektowany na 50 lotów bez zastępowania silników marszowych na paliwo kriogeniczne „płynny tlen — skroplony metan". Rakiety mają być odpalane z wyrzutni mobilnych. 

Przy projektowaniu systemu została wykorzystana baza technologiczna projektu przyśpieszacza wielokrotnego użytku Bajkał. Projektanci przeanalizowali rozwiązania w zakresie stopni wielokrotnego użytku, porównali alternatywne układy aerodynamiczne i obliczyli gazodynamikę i wymianę ciepła na trajektorii powrotnej. „Opracowania inżynieryjno-konstruktorskie pokazały wystarczającą gotowość technologiczną do stworzenia wzorca demonstracyjnego" — podsumował naukowiec. 

Fundacja Badań Przyszłościowych została założona w 2012 roku w celu wspierania badań naukowych i opracowań w interesie obrony i bezpieczeństwa kraju. Działalność jest prowadzona w trzech głównych kierunkach  — chemiczno-biologicznym i medycznym, fizyczno-technicznym i informacyjnym. Pod koniec 2015 roku w strukturze fundacji pojawiło się Narodowe Centrum Rozwoju Technologii i Bazowych Elementów Robotyki. Obecnie fundacja pracuje nad ponad 50 projektami, stworzono dla nich ponad 40 laboratoriów w czołowych uniwersytetach, instytutach naukowo-badawczych i zakładach obronnych. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 05 czerwiec 2018 12:24
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosjanie pracują nad rakietą wielokrotnego użytku