Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosyjskie technologie pomagają USA w oswajaniu kosmosu
Kategoria: Kosmos   Środa, 01 sierpień 2018 08:08 Autor: Andreas

Rosyjskie technologie pomagają USA w oswajaniu kosmosu

Rosyjskie technologie pomagają USA w oswajaniu kosmosu scott1346/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjskie przedsiębiorstwo Energomasz i amerykańska firma United Launch Alliance (ULA) podpisały umowę ws. dostaw silników rakietowych RD-180 do USA - poinformował w wywiadzie dla agencji Sputnik dyrektor generalny „Energomaszu" Igor Arbuzow.

„Podpisaliśmy kontrakt na 2020 rok — dostarczymy naszym partnerom jeszcze sześć silników rakietowych na paliwo ciekłe RD-180, które pracują w pierwszym stopniu amerykańskich rakiet Atlas 5" — powiedział.

Współpraca międzynarodowa dwóch państw w tej sferze zaczęła się jeszcze w 1997 roku, kiedy Moskwa i Waszyngton podpisały umowę ws. dostaw ponad 100 silników RD-180 na prawie miliard dolarów.

Dwa lata temu Kongres wprowadził zakaz ich eksploatacji po 2019 roku, ale następnie go zniósł: stało się jasne, że przez najbliższe trzy lata USA nie stworzą własnych silników. Tuż po tym konsorcjum ULA na prośbę Pentagonu zamówiło od Energomaszu 20 dodatkowych sztuk RD-180

Wcześniej poinformowano, że amerykański partner będzie używać silników rosyjskiej produkcji do około 2024-2025 czy nawet 2028 roku.

Oprócz RD-180 Rosja wysyła do USA silniki RD-181. Energomasz produkuje je w ramach kontraktu z firmą Orbital ATK, podpisanego w grudniu 2014 roku. Są one przeznaczone do instalacji w amerykańskich rakietach nośnych Antares.

Na antenie radia Sputnik redaktor rosyjskiego czasopisma „Nowości kosmonautyki" Igor Afanasjew skomentował te doniesienia

Silnik RD-180 powstał na zamówienie USA w połowie lat 90.w ramach prac ZSRR nad silnikiem RD-171 dla programu Energia-Buran. Nowy dwukomorowy model może być wykorzystywany w amerykańskich rakietach nośnych Atlas. Dostawy zaczęły się pod koniec lat 90. i jak widzimy są realizowane po dziś dzień. I pomimo tego, że sytuacja polityczna jest bardzo niesprzyjająca, USA nie mogą obyć się bez naszych silników do swojej rakiety, chociaż intensywnie pracują nad własnymi. Informują nawet, że w najbliższym czasie zaczną się testy silników, które mogą zastąpić RD-180 i z czasem zmniejszyć uzależnienie USA od rosyjskich silników. Sądzę jednak, że dojdzie do tego na pewno nie dziś i przez jakiś czas ich rakiety będą latać z silnikami RD-180 — powiedział Igor Afanasjew.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 01 sierpień 2018 08:49
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosyjskie technologie pomagają USA w oswajaniu kosmosu