Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Księżyc drugi, trzeci i kolejne?
Kategoria: Kosmos   Poniedziałek, 29 październik 2018 08:10 Napisał

Księżyc drugi, trzeci i kolejne?

Księżyc drugi, trzeci i kolejne? Joshua Tree National Park/Flickr/Public Domaine

Chiny ogłosiły, że w roku 2020 zamierzają wyprowadzić na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę, który będzie... świecił. Ma on za zadanie oświetlać wybrane aglomeracje miejskie w Chinach w ramach programu oszczędności energii elektrycznej zużywanej dotychczas na oświetlenie uliczne miast.

Brzmi  jak science fiction, ale bynajmniej nim nie jest. Pierwszy z serii testowych satelitów ma zawisnąć nad miastem Chengdu. Testowaniu będzie podlegać zarówno skuteczność jego oświetlenia, jak i wpływ satelity na środowisko - np. na funkcjonowanie zwierząt, nocnych drapieżników i w ogóle ekosystemu.

Sztuczny księżyc zawiśnie na wysokości około 500 km na orbicie geostacjonarnej. Maksymalny zasięg jego światła obejmie promień 80 km nad miejscem jego zawieszenia. Wizualnie będzie 8. krotnie mniejszy od znanego nam Księżyca w pełni, ale będzie świecił 3 razy mocniej, niż nasz "naturalny" Księżyc. Satelita - podobnie jak nasz Księżyc - będzie świecił światłem odbitym od Słońca.

Twórcy projektu szacują, że pozwoli to na ogromne oszczędności energii elektrycznej w miastach oraz może też być przydatnym rozwiązaniem np. w przypadków kataklizmów i klęsk żywiołowych. W przypadku samego miasta Chengdu pisze się o rocznej oszczędności rzędu 170 mln USD. Jeżeli testowy projekt się powiedzie, w roku 2022 na chińskim niebie pojawią się dwa kolejne sztuczne księżyce.

Za: astronomy.com


Andreas

Żródło: AlexJones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(7 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 29 październik 2018 11:57
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Księżyc drugi, trzeci i kolejne?