Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Awaria chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Kategoria: Kosmos   Piątek, 13 grudzień 2013 17:58 Autor: admin

Awaria chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Awaria chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej foto: Wikimedia Commons/CC

NASA poinformowała, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do awarii systemu chłodzenia. Naprawą zajmuje się zarówno załoga na orbicie, jak i zespół ekspertów na Ziemi.

- Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do awarii systemu chłodzenia, ale nie ma zagrożenia dla załogi – poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA.
 
Zawiódł element w pompie

- Załoga próbowała naprawić obieg i wyraziła przypuszczenie, że zawór kontroli strumienia, który znajduje się w pompie, nie działa poprawnie – dodała NASA.

W komunikacie podano, że pompa jednego z zewnętrznych obiegów chłodzących stacji kosmicznej wyłączyła się automatycznie, gdy osiągnęła określoną temperaturę. W systemie tym znajduje się amoniak, służący do chłodzenia zewnętrznych układów elektrycznych.

Są bezpieczni

Agencja podkreśliła, że w żadnym momencie ani załoga, ani stacja nie byli narażeni na niebezpieczeństwo. - Załoga jest bezpieczna i przygotowuję się na normalną noc – oświadczyła NASA.

Kontrola na Ziemi zajęła się tymczasem przekierowaniem części układów elektrycznych na inny obieg chłodzenia. Specjaliści z NASA zamierzają też ocenić szkody oraz zaplanować konieczne naprawy.

Źródło: PAP, NASA, tm


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 13 grudzień 2013 19:44
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Awaria chłodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej